Liselere Giriş 2019 Sınavı Sonuçları Açıklandı

Ortaöğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin girdiği LGS sınavı sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı.

EĞİTİM 24.06.2019, 22:04
Liselere Giriş 2019 Sınavı Sonuçları Açıklandı

Sonuç Görüntüleme
2019 LGS sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Sonuçlar meb.gov.tr üzerinden görüntülenebilecek. Adaylara başkaca bir şekilde tebligat yapılmayacaktır. Sınav sonuçları istediği gibi gelmeyen adaylar ise 5 işgünü içerisinde itirazlarını yapabilecek. İtirazlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değerlendirilecek ve uygun görülmesi halinde puanlar yeniden değerlendirilecek ve yeni bir sıralama oluşturulacaktır. 

Sınav sonuçlarına göre tercihlerin Temmuz ayının ilk haftasında yapılması bekleniyor. Konu ile ilgili duyurular Bakanlıkça internet sitesi üzerinden yapılacaktır. Adaylar tercihlerini internet üzerinden yapacak ve okullarına da onaylatacaklardır. Puanı yüksek adaylardan başlamak üzere tercihler gerçekleştirilecektir. Hiçbir öğrenci açıkta kalmayacaktır. Herhangi bir okulu kazanamayan öğrenciler ise adreslerine en yakın liseye yerleştirilecektir. 

Kılavuz Yayınlanacak
Sistemin sürekli olarak değişmesi nedeniyle öğrencilerde ve velilerde soru işaretleri tezahür edebiliyor. İşte bunun önüne geçmek için yapılması gereken ise MEB tarafından yayınlanacak olan kılavuzu iyi bir şekilde okumak olacaktır. Okullarda bulunan rehber öğretmenler de tercih süreçlerinde öğrencilerine yardım edecektir. Ancak velilerin ve öğrencilerin bu kılavuzu dikkatli bir şekilde okumalarında fayda vardır. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda hangi okulun ne kadar puanla öğrenci aldığı gibi soru işaretleri de bu sayede netlik kazanacaktır. Böylelikle en doğru tercih yapılacak ve öğrenciler istedikleri okula gidebilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)