Lise Öğrencilerine Maaşlı Eğitim

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, nitelikli turizme geçmek için MEB ile koordineli olarak turizm liselerini koleje dönüştüreceklerini belirtti.

Lise Öğrencilerine Maaşlı Eğitim

10 Okulda Başlayacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ülkemizin turizm açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Rahmetli Özal döneminden bugüne kadar kullanılmaya başlayan bu potansiyeli daha ileri seviyelere taşıyabilmek için ise nitelikli turizme geçilmesi gerekiyor. İşte bunun için Bakan Ersoy insan kaynaklarının kalitesinin artırılması gerektiğine dikkat çekti. 

Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli olarak turizm liselerini koleje çevireceklerini belirten Bakan Ersoy, ilk etapta 76 lisenin 10’unda bu uygulamaya başlanacağını belirtti. turizm kolejlerinde öğrencilere 3 farklı yabancı dil eğitimi verilecek iken aynı zamanda öğrenciler çalışma imkanı da elde edebilecek. Anlaşmalı otellerde çalışacak olan lise öğrencileri bu sayede iş hayatını da yakından deneyimleme imkanı elde edebilecek. Çalıştıkları dönem için stajyer maaşı ödemesi yapılacak. Hazırlık sınıfındakiler için stajyer maaşı ödenecek iken birinci sınıfta bu maaş 1,25 ile çarpılarak ödenecek ve her sınıfta kat sayısı giderek artırılacak. 

Bu proje sayesinde öğrenciler için de turizm kolejleri cazip bir hal alacak. Aynı zamanda sektörün ihtiyacı olan kalifiye personel ihtiyacı da bu sayede giderilmiş olacak. Proje için biran evvel çalışmalara başlanacak. Proje sonunda ülkemize nitelikli turist çekilmesi sağlanacak. Bu da doğal olarak turizm gelirlerini artıracak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE