LGS’den Kriz Çıktı

LGS kontenjan krizinin ardından yerleştirmelerde yüz binlerce öğrenciyi ilgilendiren büyük hatalar yapıldığı ortaya çıktı.

EĞİTİM 04.08.2018, 21:55
LGS’den Kriz Çıktı

Görevden Almaların Sebebi Belli Oldu

MEB’de LGS krizi yaşanmaya devam ediyor. Bakan Ziya Selçuk makamına geçer geçmez LGS krizi ile karşı karşıya kaldı. LGS yerleştirmeleri sırasında tüm öğrencileri ilgilendirecek kadar büyük hataların söz konusu olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin ve bağlı olduğu Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt dahil olmak üzere 6 bürokrat görevden alınacak. Hatta Kurt’un görevden alındığının tebliği üzerine odasını boşaltmak yerine makam odasını kilitleyerek uzaklaşması üzerine odasının çilingir marifetiyle açılıp boşaltıldığı bilgisi de paylaşıldı. Çağrılara da cevap vermeyen Kurt’un odası tutanak tutularak kamera kayıtları eşliğinde yetkililerce boşaltıldı.

Görevden alınan isimlere yenilerinin eklenebileceği hatta cezai yaptırım uygulanabileceği ihtimali mevcut. Haklarında disiplin soruşturması başlatıldı bile. Çetin ve Kurt’un ihmalinin büyüklüğüne göre yaptırımlar çok daha büyüyebilir.

Sistemde Büyük Sorunlar Var

LGS yerleştirmeleri için öğretmen, öğrenci ve velilerden şikayetler yağmıştı. Bu soruna eğilen Bakan Selçuk sorunun görünenden çok daha büyük olduğunu anladı. Yerleştirmelerde yapılan hatalı işlemlerden ötürü pek çok öğrencinin yerleşememesi, her öğrencinin evine yakın okula gideceği vaadinin tutulamaması gibi sorunlar MEB’de bir operasyona sebep oldu. Yeni bakan öğrencileri bu sorunlu sisteme mahkum edenlerle ilgili soruşturmalara devam ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)