LGS’de Kritik Yabancı Dil Puanı Düzeltmesi

LGS yabancı dil testinde puanların hatalı olarak hesaplandığı gerekçesi ile yaklaşık 800 bin öğrencinin puanları tekrar hesaplandı

EĞİTİM 08.07.2018, 15:50
LGS’de Kritik Yabancı Dil Puanı Düzeltmesi

Liselere giriş sınavına giren öğrenciler Yabancı dil puanlarının yanlış hesaplandığı gerekçesi ile puanların tekrar hesaplanması ile adeta şok yaşadı. Çünkü Yanlış hesaplama sonucunda özellikle Almanca ve Fransızca gibi yabancı dillerden sınava giren öğrencileri dil puanları İngilizceye göre yaklaşık 10 puan civarında az hesaplandığı ifade edilmiştir.

İlk yapılan yanlış hesaplama neticesinde, Almanca ve Fransızca derslerinden sınava girenlerin katsayısının İngilizce sınav sorularını çözen öğrencilere göre düşük hesaplandığı, sınavda doğru, yanlış ve boş sayıları aynı olan öğrencilerle bir karşılaştırılma yapıldığında ise, yaklaşık 6-10 puana varan oldukça önemli bir farkın olduğu görülmüştür. Yanlışın farkına varan yetkililer yabancı dil puanlarının tekrar hesaplanması ile en doğru puanı bulmuşlardır.

Mağdur Olan Öğrencilerin Durumu

Düzeltme olmanda önce birçok köklü ve kaliteli okul taban puan durumuna göre kayıt işlemlerini başlatmış. Hatta birçoğu için kontenjanları dolmuştur. Düzeltmeden önce 450 puan ile alınan bir yere 445 puanı olduğu için başvuramayan bir öğrenci düzeltmeden sonra ise 455 olmuştur. Ama birçok lisenin kontenjanını dolması ile öğrencilerin büyük bir kısmı oldukça büyük bir mağduriyet yaşamışlardır.

Kontenjan Arıtırımı

Gerek MEB gerekse de kontenjanı dolan okullar kayıt olan öğrencilerin herhangi bir hak kaybı yaşamalarının mümkün olmadığı açıklanmıştır. En makul çözü olarak ise lise öğrenci kontenjanlarının arttırılması olacağı yönünde ortak bir düşünce bulunmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)