LGS’de 18 Birinci Çıktı!

Son TEOG sınavında 17 bin öğrenci birinci olurken, yerine getirilen yeni sınav olan LGS’de 18 öğrenci birinci oldu.

EĞİTİM 30.06.2018, 16:45
LGS’de 18 Birinci Çıktı!

LGS sınav sonuçlarının açıklanması ile 500 tam puan alan 18 öğrenci birinciliği paylaştı. İstanbul’dan 6 birinci çıkarken adana, Ankara, Aydın, Gaziantep, Kütahya, Mersin illerinden birer birinci çıktı. İzmir, Konya ve Ordu’dan ikişer birinci çıktı.

Sınav sonuçlarının açıklanması ile TEOG birincileri ve LGS birincileri arasındaki fark da gözlerden kaçmadı. MEB bu iki sınavın karşılaştırılmaması gerektiğini ve öğrencilerin yüzdelik dilime göre tercih yapacağını açıkladı.

Yerleştirmeler 2 Temmuz’da başlayacak ve 13 Temmuz’da sona erecek. Öğrenciler 15 tercih yapacak. Yerleştirme sonuçları ise 30 Temmuz’da açıklanacak.

TEOG Birincileri On Binli Sayılardaydı.

LGS sınavından önce liselere giriş için uygulanan TEOG sınavında her sene binlerce birinci çıkıyordu. 2017 TEOG sınavında 17 bin birinci çıkmıştı. 17 bin öğrenci 120 sorunun tamamını doğru cevaplayarak birinci olmuştu. Sınava giren 1 milyon 185 bin öğrenciden 17 bin birinci çıkması eğitimciler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Aileler çocuklarının başarısından memnuniyet duyarken, eğitimciler ise MEB tarafından yapay bir başarı hikayesi yazıldığı eleştirilerinde bulunuyordu. Çünkü TEOG öncesinde uygulanan OKS sınavında birincilerin sayısı onlarla ifade ediliyordu.

Sayının binlere çıkması eğitimciler tarafından eleştiriliyordu. Yeni gelen LGS sınavında birinci sayısının az olması sınavın daha nitelikli olduğunu düşündürdü.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Selin 3 yıl önce
Neden matematiği zorkamislardi