LGS Tercih Kılavuzu Yayımlandı, Tercihler Ne Zaman Başlıyor?

MEB tarafından LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından LGS tercih kılavuzu da yayımlandı. Tercihler ise 27 Haziran’da başlayacak.

EĞİTİM 27.06.2018, 21:38
LGS Tercih Kılavuzu Yayımlandı, Tercihler Ne Zaman Başlıyor?

Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

MEB tarafından LGS tercih kılavuzu erişime açıldı. Öğrenciler ve aileler odsgm.meb.gov.tr adresinden kılavuzu indirebilirler. Bu kılavuz ile ortaöğretim 8. sınıf öğrencileri liseye giriş için tercihlerini yapacaklar.

Tercih süreci 27 Haziran’dan 13 Temmuz’a kadar devam edecek. Özel lise kayıtları ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullar için tercihler 2 Temmuz ile 13 Temmuz arasında yapılacak. 30 Temmuz’da ise LGS yerleştirme sonuçları ilan edilecek.

Sonuçlar açıklandıktan sonra birinci nakil işlemleri 6-10 Ağustos’ta, ikinci nakil işlemleri 13-17 Ağustos’ta ise ikinci nakil işlemleri yapılacak. 27-31 Ağustos’ta üçüncü nakil işlemleri yapılırken, 3-6 Eylül’de dördüncü ve son nakil işlemleri yapılacak. Yatılılık için başvuru yapacaklar ise 10-14 Eylül'de yapabilirler.

Tercihler Nasıl Yapılacak?

Öğrenciler LGS sınavından aldıkları puanlar ve başarı dilimlerine göre tercih yapacaklar. Nitelikli okulların yanı sıra adrese dayalı yerleştirme tercihleri de beraber yapılacak. Okul türü, kontenjanı, ikametgah adresi, tercih önceliği gibi kriterlere göre yerleştirmeler yapılacak. Öğrencilerin okul başarı puanları yerleştirmeleri etkilemeyecek.

Merkezi sınava girmeyen öğrenciler yerel yerleştirme ile yerleşecekler. Öğrenciler toplamda 15 tercih yapacaklar. Bu tercihlerin içinde merkezi sınavla alan okullar, adrese dayalı seçilen okullar ve pansiyonlu okullar yer alabilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)