LGS Sınavında 3 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek

8. sınıf öğrencilerinin gireceği Liselere Geçiş Sınavı puan hesaplamasında TEOG’dan farklı olarak 3 yanlış bir doğruyu götürecek.

EĞİTİM 30.05.2018, 09:52
LGS Sınavında 3 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek

Süre de Kısaldı

Liselere Geçiş Sınavı sadece adının değişmesi ile değil sistemin büyük oranda değiştirilmesi ile de dikkat çekiyor. Bu kapsamda eski sistem olan TEOG’dan en büyük farklardan birisi 3 yanlışın 1 doğruyu götürmesi olacak. Bu kapsamda daha önce öğrenciler soruların cevaplarını bilmeseler dahi cevapları rastgele işaretliyorlardı. Bu durum herhangi bir puan kaybına da neden olmuyordu. İşte bu durum LGS sınavında değiştirildi ve artık 3 yanlış 1 doğruyu götürecek.

Bir diğer önemli değişiklik ise süreler açısından yapıldı. Bu kaposamda daha önce TEOG sınavında soru başına 2 dakika verilirken LGS sınavında 1,5 dakika verilecek. Dolayısıyla adayların daha hızlı ve pratik şekilde soruları çözmeleri gereklidir. Aksi takdirde sınavı yetiştirmeleri pek de mümkün olmayacaktır.

LGS sınavı 2 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek ve sonuçları da 22 Haziran tarihinde açıklanacak. Sınava giren adaylar arasından sadece küçük bir kısmı sınav sonuçlarına göre yerleşecek iken büyük bir kısmı da evlerine yakın okullara gidecekler. Sınavın yaklaşması ile birlikte öğrenciler stres yapmaya başladılar. Ancak uzmanlar son derece rahat olmalarını ve kendilerine dikkat etmelerini tavsiye ediyorlar. Yaşam rutinlerini değiştirecek herhangi bir olay içerisine de girmemeleri tavsiye edilmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)