LGS Sınav Tarihi ve Yeni Değişiklikler Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ilanla 2019 yılı içerisinde sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav tarihleri açıklandı.

EĞİTİM 26.11.2018, 21:49 26.11.2018, 21:56
LGS Sınav Tarihi ve Yeni Değişiklikler Belli Oldu

2018-2019 eğitim öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi LGS sınavı tarihi belli oldu. Buna göre Liselere Geçiş Sınavı kapsamındaki merkezi sınav 1 Haziran 2019´da yapılacak. 
 
İki oturum olarak düzenlenecek sınavda, soru sayısı ve ders dağılımlarında bir değişiklik yapılmadı. Sınav, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak ve sınav iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

Bu sene yapılan değişiklikle sayısal alan testinin süresi 20 dakika artırıldı.

Bakanlık, sayısal alan sınav oturumunda 60 dakika olan sürenin 20 dakika uzatılmasını kararlaştırdı. Buna göre, sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

Örnek soru kitapçığı her ay Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanacak.

MEB Ölçme değerlendirme ve sınav hizmetleri genel müdürlüğü ekim ve kasım aylarında öğrencilere yardımcı olmak için örnek soru kitapçıkları yayımlamıştı. Öğrenci veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtilen bu yeni uygulamaya, her ay örnek soru kitapçığı yayımlanarak devam edileceği bildirildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)