LGS Nakil Kılavuz Yayımlandı, Kurallar Değişti

Liselere yerleştirme için birinci nakil başvurularının bugün başlaması ile nakil kılavuzu da yayımlandı.

EĞİTİM 06.08.2018, 23:09
LGS Nakil Kılavuz Yayımlandı, Kurallar Değişti

Nakil Kılavuzunda Neler Değişti?

Milli Eğitim Bakanlığı Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu bugün yayımlandı. Kılavuzda pek çok değişiklik olması dikkat çekti. 8. sınıfı başarı ile tamamlayan, açık öğretim okulundan mezun olan ya da herhangi bir yere yerleşmiş ve yerleşememiş olan öğrenciler nakil başvurusunda bulunabilecek. Peki, kılavuzda neler değişti?

  • Nakil için öğrencilerin mezun oldukları okulda kaç dönem geçirdiğine bakılmayacak. Bunun yerine sırasıyla ortaöğretim kayıt alanı, ortaokul başarı puanı (OBP), devam-devamsızlık ve yaş kriterlerine bakılacak.
  • Merkezi sınav puanı ile yerleşenler nakil başvurusu yaparken tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara başvurmak zorunda olmayıp, nitelikli okullardan tercih yapacak.
  • Bir ortaöğretim kurumuna yerleşemediği için nakil başvurusu yapanlar yerel yerleştirme tercihi zorunluluğunun yanı sıra merkezi yerleştirme tercihi de yapabilecek.
  • Yerleşmiş olan öğrenciler bu tercihlerde kayıt alanından okul seçmek zorunda değilken, yerleşemeyen öğrenciler farklı okul türlerinden 5 tercih yapacak. Tüm öğrenciler için en fazla 5 tercih yapılabilecek.

Yerel Yerleştirme İle Yerleşenler

Yerel yerleştirme ile yerleşilen okul değiştirilmek için nakil tercihleri yapılabilecek. Tercih yapan öğrenci önceki yerleştiği hakkından vazgeçmiş sayılacak. Eğer yeni tercihlerle yerleşemezlerse ilk yerleştikleri okula kayıt hakları saklı tutulacak. Böylece nakil başvurusunda yerleşemeyen, önceki yerleştiği okula kayıt yaptırabilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)