LGS İçin MEB’den Açıklama Geldi, Sınavlar Böyle Zor Olacak

LGS’de soruların zor olması eleştirisine MEB müsteşarı Yusuf Tekin yanıt verdi. Bundan sonra sınavların bu zorlukta olacağını söyledi.

EĞİTİM 11.06.2018, 22:47
LGS İçin MEB’den Açıklama Geldi, Sınavlar Böyle Zor Olacak

LGS Ve TEOG Karşılaştırılmamalı

Yusuf Tekin LGS’nin zor olduğu eleştirisi için analitik düşünen, ezberden uzak, problem çözme yeteneğine sahip bir sistem bunun gerekli olduğunu ifade etti. Bu sistemin PISA ve TIMSS için de devam edeceğini söyledi. bir süre sonra sistemin faydasının fark edileceğini belirtti.

Tekin, LGS ve TEOG karşılaştırılmaması gerektiğini ve bu iki sınavın çok farklı olduğunu ifade etti. Öğrenciler TEOG gibi olacağını düşündükleri için zorlanmış olabilirler ancak kendi içinde zor bir sınav değildi dedi. Eğitim konusunda deneyimli olanların sınav için bir eleştirisi olmadığını söyledi. Bu sistemde öğrencilerden beklenen becerilerin farklı olduğunu aktardı.

Zorunlu Hizmet Affı Olmayacak

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Eğitim ve Bilişim Ağı (EBA) üzerinden soruları yanıtladı. LGS’de soruların zor olduğu eleştirileri için bundan sonra LGS sınavının böyle devam edeceğini söyledi. Öğretmenlerin zorunlu hizmet affı sorusu üzerine ise zorunlu hizmet affının gelmeyeceğini belirtti. Hatta o bölgelerdeki öğretmenlerin zorunlu hizmet sürelerini arttırmak istediklerini söyledi.

Tekin, bakanlıkta bulunan 110 bin öğretmen açığının tamamının doldurulmasının mümkün olmadığını söyledi. Şu an da 110 bin alım yapılmasının eğitim fakültelerinde okuyan 700 bin öğrenciye saygısızlık olduğunu aktardı. Yarını düşünerek hareket etmek zorunda olduklarını söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)