LGS Başvurularını Öğrenciler Değil, MEB Yapacak

Korona virüs tedbirlerinden ötürü LGS başvuruları MEB tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

EĞİTİM 05.04.2020, 18:30
LGS Başvurularını Öğrenciler Değil, MEB Yapacak

Sınava Girmek Zorunlu Değil

Korona virüs salgını nedeniyle pek çok sınav ertelense de 7 haziran’da yapılacak olan LGS için henüz erteleme haberi gelmedi. Ancak önlemlerin alınması konusunda çalışmalar devam ediyor. Bu adımlardan biri olarak ise başvurular öğrenciler tarafından değil, MEB tarafından yapılacaktır. LGS’ye girecek olan tüm öğrenciler adına başvuru yapılacaktır. 

Olağan dönemde başvurular öğrencilerin okul müdürlüklerine başvurması ile yapılıyordu. Öğrencilerin okula gitmemesi için MEB harekete geçti. Bütün öğrenciler adına LGS başvurusu yapılacaktır. 

MEB tarafından LGS başvuru kılavuzu yayımlandı. 7 Haziran’da yapılan sınava 1.7 milyon öğrenci girecek. Ancak bu sınava girmek zorunlu değil, isteğe bağlıdır. Nitelikli okullara gitmek isteyenler sınava girerken, adrese dayalı okula gitmek isteyenler sınava girmek istemeyebilir. 

MEB tarafından her öğrenci adına başvuru yapılıyor olsa da herkes sınava girmek zorunda değildir. Bu nedenle sınava girmek istemeyen öğrenciler ücret ödemeyerek başvurularını tamamlamayabilir. 

İkinci Dönemden Soru Sorulmayacak

Bu sene LGS’de büyük bir değişiklik daha olacaktır. ikinci dönemin büyük kısmı virüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim ile devam ettirilmektedir. Uzaktan eğitim, yüz yüze eğitim kadar etkili ve iyi sonuç vermeyeceği için öğrenciler bu kısımdan sorumlu olmayacaktır. Sınavda öğrencilere yalnızca 8. Sınıf 1. Dönem konularından sorular sorulacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)