KYK Yurt Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

KYK yurt başvurularının sonuçlanması ile öğrenciler sonuçların ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor.

EĞİTİM 28.08.2019, 22:00
KYK Yurt Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Başvurular Bitti, Sıra Sonuçlarda
Üniversite hayali gerçek olan pek çok öğrenci şimdilerde barınma sorununu düşünüyor. Çözüm bulmak için de ilk olarak KYK sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Özel yurt ya da öğrenci evi için maddi imkanları elverişli olmayanlar için KYK yurtları büyük önem arz ediyor. Başvurular kısa bir süre önce sona erdi. Şimdi ise değerlendirmeler yapılıyor. Değerlendirme sonuçları ile yurtlarda kalmaya hak kazanacak öğrenciler belli olacak. Böylece öğrencilerin büyük kısmı barınma şansı yakalayacak. Yurt çıkmayanlar ise diğer barınma olanaklarını değerlendirecek. Bu yüzden KYK yurt başvuru sonuçlarının bir an önce açıklanması gerekiyor. 

Geçen sene KYK başvuru sonuçları 12 Eylül'de açıklanmıştı. Yurtlar ise 17 Eylül tarihinde hizmet vermeye başlamıştı. Bu sene ilkokulların 9 Eylül'de açılacağı düşünülürse, yükseköğretim kurumları Eylül sonuna eğitime başlayacaktır. Yurt sonuçlarının geçen sene olduğu gibi en geç Eylül ortasında açıklaması bekleniyor. Sonuçları bekleyen öğrenciler her an tetikte olmalıdır. KYK yurt sonuçlarının açıklanması halinde sitemizden de takip edebilirsiniz.

Kayıtlar Nasıl Yapılır?
KYK yurdu çıkan öğrenciler açıklanan tarihlerde kayıt işlemlerini yaptıracaktır. İlk ay için kayıt ücreti ödenecektir ve bu para yurtta kullanılan eşyalar için teminat olacaktır. Daha sonra e-devlet üzerinden kayıt oluşturulacaktır. turkiye.gov.tr adresine e-devlet şifresi ile giriş yapılarak 'Yurt Kayıt İşlemleri' sekmesinden kayıt yapılır. Kayıtlar elektronik olarak yapılacaktır. Böylece öğrenciler öğrenim görecekleri şehre gidip bizzat kayıt yaptırmayacaktır. Elektronik ortamda yapılan kayıt yeterlidir. Böylece okulların açılması ile yurda giden öğrenciler hemen odalarına yerleşebilecektir.

Öğrenciler akademik takvime uygun olarak yurtlara kabul edilecektir. Yurda erken ya da geç yerleşecek öğrenciler yurt yönetimi ile iletişime geçerek durumu bildirmelidir. 

Gerekli evraklar yurtta kalmaya başlandıktan sonraki 30 gün içinde teslim edilmelidir. Öğrenciler geçen sene 4 adet fotoğraf, öğrenci belgesi ve IBAN numarasını yurt müdürlüğüne teslim etmişti. Bu sene de benzer evrakların istenmesi bekleniyor. Öğrenciler eğitim dönemi sona erene kadar bu yurtlarda konaklayabilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)