KYK Borcunu Ödemeyenler İçin Yasal İşlem Başlatılıyor

Üniversite okurken öğrenim kredisi alan ve vadesi dolmasına rağmen ödemeyen 280 bin kişi hakkında yasal işlem başlatılıyor.

EĞİTİM 24.08.2019, 19:00
KYK Borcunu Ödemeyenler İçin Yasal İşlem Başlatılıyor

KYK Borcunu Ödemeyene Haciz
Üniversite öğrenimi görürken Kredi Yurtlar Kurumu'ndan (KYK) öğrenim kredisi alan öğrenciler, bu borcu mezun olduktan bir süre sonra geri ödemektedir. Ancak üniversite mezunları okul bittikten sonra işsizlikle boğuştuğu için kredi borçlarını ödeyemiyor. 

Borçlar yurt içi üretici fiyat endeksine göre yeniden güncellenmektedir. Maalesef ki bu durumda borç daha da artmaktadır. Bu yüzden de borçları ödemek daha zorlu bir hal almaktadır. KYK borcunu ödeyemeyenlerin sayısı şu anda 5 milyona dayanmıştır. Bunlardan 280’inin hakkında yasal işlem başlatılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bildirildi.

İşsizler Borcunu Nasıl Ödeyecek?
TÜİK verilerine göre ülkemizde genç işsizlik oranı yüzde 26,7’ye çıkmıştır. Bu durum direkt olarak gençleri etkilemektedir. Dolayısıyla da KYK borcunu ödemek mümkün olmuyor. Faiz yüküyle artan borç yükünü ödemek daha da zorlaştı. ÜFE son dönemde oldukça fazla yükseldi ve borçlar da katlandı. Öğrenci iken 16 bin liraya imza atan kişiler şimdi 22 bin liralık borç ödemek zorunda kalıyor. Bir yandan mezun olup iş arayan, evlenmek, yuva kurmak isteyen gençler diğer yandan borç batağından kurtulmaya çalışıyor. 

Şu anda üniversite mezunlarından 5 milyon kişi KYK borcunu ödeyemiyor. Bu kişilerden 280 tanesi ise maalesef miadını doldurdu ve haciz işlemleri için Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirdi. Bu durumda gençlerin varsa maaşlarına haciz konulacaktır. Yoksa da var olan malvarlıklarına haciz gelecektir. Haczi kaldırmak isteyenlerin de peşin para ödemesi gerekir. KYK borcunu ödemeyen gençlerin bu haczi kaldırması ise mümkün değildir. 

KYK Borçları Silinmiyor
KYK borcunun silinmesi konusunda milletvekilleri tarafından verilen teklifler ise mecliste kabul edilmiyor. Özellikle CHP ve İYİ Parti milletvekilleri bu konuyu sıklıkla gündeme getirmektedir. Belirli aralıkla yasa teklifi verilerek konu gündemde tutulmaya devam edilmektedir. Ancak maalesef ki teklifler mecliste karşılık bulamıyor. En azından KYK borçlarının faizinin silinmesi isteği kabul görmelidir ki gençler bir nebze rahatlasın.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (4)
cemil 11 ay önce
bu memlekette öğrenciye mülteci kadar değer verilmiyor
Kadir kara 11 ay önce
Mal varlığım da yok neyi hacz edecek
Seri 11 ay önce
Yazık halimize, ben okurken 3 tane evi olana burs verdiler, benım babam öldü, kendim de bazı psikolojik sorunlar var raporlu, mal mülk yok ama bana krediverdiler, daha doğru dürüst iş yok, yazıkkk günah be elbet o vicdan birgün size çatacak
cemil 11 ay önce
bu memlekette öğrenciye mülteci kadar değer verilmiyor

Gelişmelerden Haberdar Olun

@