KYK Başvuruları Bugün Alınmaya Başladı

KYK’da konaklamak isteyen, burs ya da kredi kullanmak isteyen öğrenciler için başvurular bugün itibariyle alınmaya başladı.

EĞİTİM 19.08.2019, 21:10
KYK Başvuruları Bugün Alınmaya Başladı

İl Dışında Okuyacaklar İçin Büyük Fırsat
Gençlik ve spor bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren kredi ve yurtlar kurumu tarafından öğrenciler için yurt, burs ve kredi imkanları sağlanmaktadır. Bu sayede maddi imkanları sınırlı olan öğrencilerin eğitim hayatının kolaylaştırılması hedefleniyor. 

KYK yurdu ve bursu maddi imkanları en kısıtlı olan öğrencilerden başlayarak kontenjan sayısınca çıkmaktadır. Kredi ise maddi imkansızlıklardan ötürü eğitimine devam edemeyen öğrenci olmaması adına her öğrenciye çıkmaktadır. Bu sebeple eğitim hayatı boyunca devletten destek almak isteyen öğrenciler başvurularını yapmalıdır. 

KYK yurt başvuruları 19 Ağustos 2019 Pazartesi günü alınmaya başladı. 26 Ağustos tarihine kadar başvurular alınmaya devam edilecek. Adaylar başvurularını e-devlet üzerinden yapabileceklerdir. 

Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?
KYK başvurusu yapmak isteyen adaylar öncelikle e-devlet platformuna şifre ve TC ile giriş yapmalıdır. Henüz şifresi olmayanlar PTT’ye giderek edinebilir. E-devletten ‘KYK başvurusu’ yazarak arama yapmaları halinde ilgili ekranlara yönlendirilir. Bu uzantı ile KYK internet adresi üzerinden elektronik olarak başvuru yapılacaktır. Okullar açılmadan önce sonuçlar açıklanacak ve öğrenciler yurda yerleştikten sonra eğitim hayatına başlayacaktır. 

KYK başvurusu için pek çok ekrandan oluşan bilgi ekranları doldurulmalıdır. Bu ekranlarda öğrenci ve ailesine ilişkin kişisel bilgiler ile malvarlığına ilişkin bilgiler sorulacaktır. Böylece öğrenci ve aynı hanede konaklayan kişilerin maddi durumları araştırılacaktır. Maddi durumu en yetersiz olan öğrenciden başlanarak yerleştirmeler yapılacak ve burs sağlanacaktır. KYK çalışanlarının ve KYK çalışanı iken emekli olanların çocuklarına öncelik hakkı tanınacaktır. 

KYK yurtları kız, erkek ve karma olarak her ilde bulunmaktadır. Hatta MYO olan pek çok ilçede de yurt imkanı mevcuttur. böylece öğrenciler hem okullarına yakın yerlerde, hem de uygun fiyata konaklayacaktır. Konaklama süresi olağan öğrenim süresi boyuncadır. Okulun uzaması halinde bir yıl daha imkan tanınır. 

Yurtlarda öğrenciler için sabah kahvaltısı ve akşam yemeği mevcuttur. etüt ve bilgisatar odaları ile dinlenme odaları gibi imkanlar da sağlanır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)