KYK 2019 Yurt Ücretleri Belli Oldu

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK tarafından 2019 yılında öğrencilerin yurtlara ödeyeceği KYK ücret tarifesi açıklandı.

EĞİTİM 21.08.2019, 21:05 21.08.2019, 21:11
KYK 2019 Yurt Ücretleri Belli Oldu

Başvurular Devam Ediyor
Ailesinden uzakta öğenim görecek olan öğrenciler en büyük sıkıntıyı barınma konusunda yaşıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere ucuz ve konforlu konaklama imkanı sunuluyor. Öğrenci evi ya da özel yurt için imkanları elvermeyen öğrenciler bu yurtlarda uygun fiyatlarla konaklayabilmektedir. 

KYK yurt başvuruları şu anda alınmaya başlanmıştır. 19 Ağustos 2019 tarihinde başvurular yapılmaya başlanmıştır. 26 Ağustos tarihine kadar da devam edecektir. Öğrenciler bu süre içerisinde e-devlet üzerinden başvurusunu yapabilecektir.

Başvuruların değerlendirilmesi ile öğrencilere, üniversitelerinin olduğu illerde yurt imkanı değerlendirilir. Maddi durumu elverişsiz olan öğrencilere yurt imkanı sağlanır. KYK çalışanları ve KYK emeklilerine öncelik tanınır. 
Bu değerlendirme neticesinde KYK sonuçları açıklanacaktır. Öğrencilerin hangi yurda yerleştiği ya da yerleşemediği belli olacaktır. Peki, yerleşen öğrenciler ne kadar ücret ödeyecektir?

168 TL’den Başlayan Fiyatlarla
KYK yurtlarının 2019 fiyat tarifesi belli oldu. Bir aylık yurt ücreti 168 TL olacaktır. Özel nitelikli yurt ücreti ise 180 ile 285 TL arasında değişecektir. Normal yurt çıkmayan öğrencilere özel nitelikli yurt çıkabilmektedir. Bu yurtlar da KYK yurdudur ancak aylık ücretler bir nebze daha fazladır. Özel yurtlara nazaran çok daha uygun fiyatlarla hizmet verilmektedir.

Yurdun konumu, konforu, imkanları, odalarda kalan öğrenci sayısı gibi nedenlerle yurt fiyatlarında oynama olabilmektedir. Ancak her halükarda yukarıda bahsettiğimiz fiyat sınırları arasında fiyatlar sunulacaktır. 

Yemek Yardımı Yapılıyor
KYK yurdunda kalan öğrencilerin yemek fiyatları yurt fiyatına dahil değildir. Ücretsiz yemek imkanı, yemek yardımı olarak sunulur. Her öğrenciye sabah kahvaltısı için 4 TL, akşam yemeği için 8,5 TL olmak üzere toplamda 12,5 TL ücretsiz yemek imkanı sağlanır ve buna yemek yardımı denir. Öğrenciler KYK yemek seçimi yaparak menülerini oluşturur. Bu menünün fiyatı 12 TL ve altında ise yemek ücretsiz olacaktır. Ancak 12 TL’yi aşan kısım için ücretlendirme yapılır ve bu ücreti öğrenci öder.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (3)
Onur 2 yıl önce
Bu tarifeler nerede yazıyor ?
guneş sariboga 2 yıl önce
Yurt her ay ücret talep ediyor ben ne yapıcam maddi durumum o kadar değil ve izmirde okuyacam memleketimden çok uzakta okumama engel oluyorlar diye o kadar uzak bir yeri seçtim 20saat 18 dk mesafe var ben ne yapıcam şimdide her ay yurt parası olduğunu duyarlarsa biterim Allah korusun kyk yurt vermese de hiç gidemem
Alperen 2 yıl önce
Güneş, KYK bursuna ve de diğer burs veren vakıflara başvurursan eğitimine devam etmek için yeterli parayı temin edebileceğini umuyorum. Allah yardımcın olsun.