Kütüphaneci Olmak İçin Neler Yapmak Gerekiyor

Kütüphaneci Kimdir? Ne İş Yapar? Nasıl Kütüphaneci Olunur? Kitaplarla iç içe olan, sakin ve dingin bir meslek olan kütüphanecilik mesleği hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik.

EĞİTİM 12.04.2019, 22:30
Kütüphaneci Olmak İçin Neler Yapmak Gerekiyor

Kütüphaneci Kimdir?
Kütüphaneciler kütüphanedeki tüm düzenden sorumludurlar. Kütüphanede bulunan kitapların, dergilerin ve diğer yayınların kaydının tutulması, düzeninin sağlanması, sınıflandırılması, bilgisayar ortamında verilerin depolanması gibi görevleri kütüphaneciler yapmaktadır. 

Kütüphaneci olmak için özel bir eğitim almak gerekir. Üniversitelerin dil, tarih ve coğrafya fakültelerinde bulunan kütüphanecilik bölümünü bitirmek gerekir. Dokümantasyon ve enformasyon bölümü mezunları da kütüphaneci olabilecektir. Eğitim süresi 4 yıldır ve kütüphaneciliğe ilişkin tüm eğitimler verilir. 

Kütüphanecilik bölümünde psikolojiden sosyolojiye, istatistikten antropolojiye kadar pek çok alanda eğitim alırlar. Yabancı dil ve Osmanlıca gibi dil eğitimleri de verilir. Böylece kütüphanedeki kitaplara yabancı olmadan görev yapılacaktır.
Kütüphaneci olarak çalışan kişiler yüksek lisans ve doktora ile kariyerlerine devam edebilirler. Meslekte kıdemin artması ile yöneticilik pozisyonlarına yükselebilirler. 

Kütüphaneci Maaşlar
Kütüphanecilerin çalışma ortamları oldukça geniştir. Milli kütüphane dahil olmak üzere kütüphaneler genel müdürlüğü kapsamındaki tüm kütüphanelerde çalışabilirler. Üniversite kütüphaneleri, okul kütüphaneleri, arşivler, dokümantasyon merkezleri gibi yerlerde görev yapmaktadırlar.

Kütüphaneciler genellikle kamuya ait kütüphanelerde görev yapan, kamu görevlileridir. Devlet memurlarının maaş tarifelerine göre maaş almaktadırlar. Ortalama memur maaşının biraz altında maaş almaktadırlar. Çalışma ortamı oldukça sakin ve huzurlu olan kütüphaneci maaşları yaptıkları meslekle orantılıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)