KPSS ve ÖABT Sonuçları Açıklandı!

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS sınavına giren binlerce adayın merakla beklediği sonuçlar bugün açıklandı.

EĞİTİM 29.08.2019, 22:24 31.08.2019, 13:03
KPSS ve ÖABT Sonuçları Açıklandı!

Sonuçlar Nasıl Öğrenilir?
2019 KPSS sınavına giren adaylar sonuçları heyecanla bekliyordu. 2019 KPSS A grubu ve öğretmenlik sonuçları bugün açıklandı. Genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri, alan bilgisi ve öğretmenlik alan bilgisi sonuçları erişime açıldı. 

KPSS A grubu ve öğretmenlik sınavı 14 Temmuz’da, alan sınavı ise 20-21 Temmuz’da yapılmıştı. Sınava giren adaylar o günden beri sonuçları bekliyordu. Beklenen sonuçlar 29 Ağustos tarihinde yani bugün açıklandı. Saat 12.30’dan sonra sonuçlar erişime açıldı. Adaylar ÖSYM sonuç sisteminden TC kimlik numarası ve şifre ile sonuçları öğrenebilecektir. 

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, sosyal medya üzerinden de sonuçların açıklandığını duyurdu. Sonuçların adaylara hayırlı olmasını diledi.

Adayları Ne Bekliyor?
Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçları bir ayı aşkın süredir heyecanla bekleniyordu. Bugün ise sonuçlar erişime açıldı. Kimi adaylar elde ettiği başarının gururunu yaşarken, kimileri ise hayal kırıklığı yaşadı. Adaylar bundan sonraki süreçte memur alım ilanlarını kovalamaya başlayacaklar. 

Her sene birkaç kez ÖSYM kurumların memur ihtiyaçlarını toplayarak ilana çıkmaktadır. Bu alımlar ÖSYM tarafından yayınlanmaktadır. Adaylar kendi alanlarında yapılan alımlara başvuru yapabilecektir. Genellikle KPSS 70 puan ve üzerinde puan alan adaylar başvuru yapabilmektedir. Ancak alımlar en yüksek puandan başlayarak yapıldığı için yüksek puan alan adaylar yerleşebilir. 

Yerleşemeyen adaylar diğer alımlarda şansını denemeye devam etmelidir. Çünkü en yüksek puanlı adaylar yerleştiği için giderek puanlar düşecektir. Diğer KPSS sınavı yapılana kadar bu şekilde devam edecektir. Ancak 2020 KPSS sonuçlarının açıklanması ile yine yüksek puanlı adaylar da başvuru yapabilecektir. Bu yüzden yeni KPSS sınavı yapılmadan yerleşmek daha avantajlı olacaktır. 

Adaylar diğer yandan kurumlar tarafından çıkılan ilanları da takip etmelidir. DPB üzerinden de bu ilanlar takip edilecektir. Bu ilanlara başvurarak da yerleşme şansı yakalanacaktır. Adaylar KPSS puanı ile başvuru yaptıktan sonra yazılı sınav, sözlü sınav, uygulamalı sınav ve güvenlik soruşturması gibi aşamalarda geçebilir. Bu süreç her kurum ve alım türü için farklılık arz eder.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)