KPSS 2019 Ne Zaman Açıklanacak

Kamu Personeli Seçme Sınavı Sonuçları İçin Yeni Açıklama Geldi! ÖSYM başkanı Halis Aygün KPSS sonuçlarının daha önce belirtildiği gibi 29 Ağustos tarihinde açıklanacağını söyledi.

EĞİTİM 23.08.2019, 19:50 23.08.2019, 19:49
KPSS 2019 Ne Zaman Açıklanacak

ÖSYM Takvimine Sadık Kalınacak
Binlerce aday KPSS sınavına girmişti ve sonuçların açıklanmasını heyecanla bekliyordu. KPSS sınavı alan, genel kültür genel yetenek, ÖABT şeklinde yapılmıştır. Tüm bu sınavlar 14-28 Temmuz tarihleri arasında yapılmıştı. Ardışık 3 hafta sonunda da KPSS sınavları yapılmıştı. En az bir senedir bu sınava hazırlanan adaylar emeklerinin karşılığını görmek için heyecanla bekliyordu. 

ÖSYM Başkanlı Halis Aygün, KPSS sonuçları için daha önce ÖSYM takviminde belirtildiği tarihte açıklanacağını söyledi. Twitter hesabından açıklama yapan Aygün, sonuç açıklama sürecinde takvime sadık kalacağını belirtti. böylece sonuçların açıklanması 29 Ağustos tarihine yetişecektir. 

Sonuçlar Nasıl Öğrenilir?
KPSS sonuçları 29 Ağustos 2019 tarihinde adayların erişimine açılacaktır. bu tarihte adaylar ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden sonuçlarını öğrenebilir. TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapmak yeterli olacaktır. sonuc.ösym.gov.tr adresi ile de kısa yoldan sonuçları öğrenmek mümkündür.

KPSS sınavına giren öğrenciler aldıkları bu puanla memur alımları için başvuru yapabilecektir. Öğretmen ataması, sözleşmeli personel alımı, kurumlara memur alımı, kamu işçisi alımı, polis alımı gibi pek çok yere başvuru yaparken KPSS şartı aranmaktadır. Kamuda görev yapmak isteyen kişiler için KPSS sınavı ilk kriterdir. Pek çok personel alımına başvuru için KPSS asgari puan şartı aranmaktadır. 

İlanlar Ne Zaman Yayınlanıyor?
Adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavı puanına sahip olduktan sonra kurumların personel alım ilanları takip etmelidir. Devlet Personel Başkanlığı web sitesinden pek çok ilanı birlikte takip edebilirler. Aynı zamanda İŞKUR üzerinden de KPSS ile alım yapılan pek çok ilan yayınlanmaktadır. Sitemizde de sizler için personel alımı yapan tüm ilanları yayınlıyoruz. 

İlanlarda genellikle mezuniyet şartı ile uygun KPSS puan türü aranmaktadır. Örneğin teknisyen alımları için önlisans KPSS P94 puanı aranırken, mühendislik alımı için lisans KPSS P3 puan türü aranmaktadır. İşte bu yüzden KPSS sonuçları adaylar için büyük önem arz eder. Sonuçlar birkaç gün sonra adayların erişimine açılarak merakları giderilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)