Kontenjanı Artan Liselerde İkili Eğitime Geçildi

Türkiye genelinde ikili eğitimi kaldırma çalışmaları devam ederken yeni yerleştirme sistemi ile bazı okullarda ikili eğitim yeniden geldi.

EĞİTİM 10.07.2018, 22:27
Kontenjanı Artan Liselerde İkili Eğitime Geçildi

Dokuzuncu Sınıf Kontenjanları İki Katına Çıktı

TEOG yerine gelen LGS ile nitelikli okullara yerleşme ve adrese dayalı yerleştirme sistemi devreye girdi. Sistemin değişmesi ile dokuzuncu sınıf kontenjanları bazı okullarda iki katına çıkarıldı. Ancak okul kapasitesinin bu kadar öğrenci için müsait olmaması yeniden ikili sistemi devreye soktu.

İstanbul Pendik 80. Yıl Nuh Çimento Anadolu Lisesi de bu okullardan biri. Okulda eğitim sabah 07.00’da başlayacak. Sabahçılardan sonra öğlenciler gelecek ve okulda eğitim 20.00’da sona erecek. İkili eğitim sistemi sadece dokuzuncu sınıflara değil, tüm okula uygulanacak.

Öğrenci velileri ise bu duruma tepkili. Özellikle çocuğu lise 11-12. sınıf öğrencileri olan veliler çocuklarının düzeninin bozulmasını istemiyor. Bu yüzden ilçe milli eğitim müdürlükleri ve BİMER’e veliler tarafından şikâyetler yapılıyor. Hatta bazı öğrenciler ikili eğitime devam etmemek için temel liseye geçmeyi bile düşünüyor.

Tekli Eğitimden İkili Eğitime

Geçen sene de Kaynarca Şevket Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikili eğitime geçmişti. İkili eğitimden tekli eğitime geçeli yalnızca 3 sene olmuştu ki okulda yeniden ikili eğitime geçiş yapıldı. Çünkü okulun kontenjanı iki katından daha fazla arttırıldı.

Kurtköy Anadolu Lisesi de bu okullardan birisi. Kontenjanı 380’den 760’ya çıkarılınca ikili eğitim bir zaruret oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)