Kim Milyoner Olmak İster'de Eğitim Sorusu

Kim Milyoner Olmak İster Yarışması'nda yarışmacıya üniversite öncesi eğitim ile ilgili bir soru soruldu. K12 Nedir?

Kim Milyoner Olmak İster'de Eğitim Sorusu

Üniversite öncesinde eğitim veren kurumlarda K12 ifadesi yer almaktadır. Pek çoğumuz bu ifadeyi görmüş olsak da bu zamana kadar ne anlama geldiğini pek çok kişi bilmemektedir. Kim Milyoner Olmak İster adlı yarışmada da bu soru yarışmacıya yöneltildi. Şıklar arasında ise çocuk, anaokulu, sınıf gibi seçenekler yer aldı. 

K12 Nedir Özellikle Amerika, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde kullanılan bu tabir kindergarden ile 12th ibarelerinin birleşimi ile oluşturulmuştur. Kindergarden anaokulu anlamına gelirken 12th ibaresi de 12.sınıf anlamını karşılamaktadır. Dolayısıyla anaokulu ile 12.sınıf arasında eğitim alan tüm herkesi ifade etmek için böylesi bir tabir kullanılmaktadır. İngilizce kelimelerden oluşması nedeniyle de evrensel bir tabir konumuna geldiğini de söyleyebiliriz.

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında sorulan sorunun cevabı da bu sebeple anaokulu olacaktı. K12 tabiri okulların web sitelerinde de belirtilmektedir. Sadece bu ülkelerde eğitim veren okullar değil ayni zamanda başka ülkelerdeki bazı okullar ve bakanlıklar da bu ibareyi kullanmaktadır. Dolayısıyla evrensel bir hal aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ülkemizde dahi bu ibare yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Dünyanın en çok kazandıran yarışmasında böyle bir sorunun sorulması da pek çok kişinin bu tabiri öğrenmesini sağladı. Böylelikle yarışma kazandırırken öğrenmeyi de sağlamış oldu.

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 20:54
YORUM EKLE