Kıbrıs’taki Öğrenciler Yakın Markaja Alınacak

KKTC hükümeti öğrencilerin kayıt dışı çalışmasını önlemek için takip sistemi ile kayıt yapacak.

Kıbrıs’taki Öğrenciler Yakın Markaja Alınacak

KKTC’deki Öğrencilerin 55 Bini Türkiye’den

KKTC’de toplamda 100 bin öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin 55 bini ise Türkiye’den geliyor. KKTC’de öğrenim gören bir öğrenci pasaport ile ülkeye giriş yapıyor ve okula kaydını yaptırdıktan sonra oturma izni alabiliyor. Ancak son yıllarda bu durum kullanılmaya başlandı. Özellikle Nijerya, Zimbabve gibi Afrika ülkelerden gelen 20 binden fazla öğrenci okula kayıt yaptırsa da eğitimine devam etmeyerek çalışmayı seçiyor. Türkiye’den de bu şekilde Kıbrıs’ta çalışan kişiler bulunuyor.

KKTC hükümeti bu öğrencilerin kayıt dışı olarak çalışmasını önlemek istiyor. Bunun için geliştirilen takip sistemi ile Kıbrıs’a gelen öğrenciler takibe alınacak. Sistem İçişleri, Sağlık, Çalışma ve Milli Eğitim bakanlıkları ile emniyet müdürlüğü tarafından ortak kullanılabilecek.

KKTC Hükümeti Üniversiteler Sınır Getirdi

Son yıllarda özel üniversitelerin hızlı bir şekilde artması üzerine KKTC hükümeti üniversitelere sınırlama getirmeye hazırlanıyor. YÖDAK ve YÖK yazın KKTC’deki üniversitelerin yeterliliğini denetledi. Son yıllarda özel üniversitelerin hızla artması dikkat çekti. Bu yıl açılan 3 üniversite ile özel üniversitelerin sayısı 16 iken 19’a çıktı. 7 üniversite ise başvuru yaptı ve sonuçlanmasını bekliyor.

Bu üniversitelerden 14’ü YÖK ve ÖSYM2ye kayıtlı iken gerisi kaydı olmadığı için Türkiye’den öğrenci alamıyor. KKTC hükümeti bundan sonra üniversite açmak için mali yeterlilik ve meclisten onaylanma şartı arayacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE