KDK’dan Öğretmen Mülakatları Hakkında Çok Önemli Karar

Kamu Denetçiliği Kurumu, sözleşmeli öğretmen mülakatlarında yöneltilen soruların yanıtlarının önceden hazırlanması ve itirazların bu bağlamda değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

EĞİTİM 05.06.2019, 15:26
KDK’dan Öğretmen Mülakatları Hakkında Çok Önemli Karar

Öğretmen Adayı Başvurdu
Sözleşmeli öğretmen alımı için başvuruda bulunan ancak mülakatta elenen bir öğretmen adayı KDK’ya başvurdu. Tüm soruları doğru bilmesine rağmen mülakatta elendiğini ifade eden öğretmen adayı mülakatın incelenmesini talep etti.

KDK ise yapılan mülakatı inceledi ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan savunma istedi. Gelen cevap doğrultusunda incelemelerde bulunan KDK sınavın usule uygun bir şekilde yapıldığını belirledi. Ancak sorulan mülakat sorularının cevaplarının sınav öncesinde hazırlanmadığı belirlendi. 

KDK incelemesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na tavsiye kararı verdi. Bu karara göre sözlü sınav sorularının daha önceden cevaplarının hazırlanması gerektiği ifade edildi. Bu sayede itirazda bulunan öğretmen adayı ile soruların cevapları karşılaştırılacak ve buna göre somut bir sonuca ulaşılabilecek. Ayrıca sözlü sınavların kayıt altına alınması mümkün olabilirse bu durumda daha objektif bir değerlendirme yapılabilecektir. 

KDK tarafından verilen bu karar tavsiye niteliğindedir. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın uyma zorunluluğu bulunmuyor. Ancak uyması tavsiye ediliyor. Eğer tavsiye kararına uyulursa mülakatların daha objektif bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkün olabilir. Bu konuda yaşanacak tüm gelişmeleri sitemizden anlık olarak takip edebilirsiniz. öğretmenler de Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu soruna bir çare bulmasını istemekte ve dört gözle beklemektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)