Kaynaştırma Öğrencilerine Birinin Eşlik Etmesine İzin Verilecek

MEB ilk ve orta öğretimde kaynaştırma kapsamında eğitim alan 398 bin öğrencinin bir yakınının derslere eşlik etmesine izin verecek.

EĞİTİM 08.02.2020, 21:30
Kaynaştırma Öğrencilerine Birinin Eşlik Etmesine İzin Verilecek

Kolaylaştırıcı Kişi, Uyumu Kolaylaştıracak

Yaklaşık birkaç ay önce Aksaray’da otizmli bir öğrenci veliler tarafından yuhalanmıştı. Bu durum herkeste derin bir üzüntü yarattı. Aynı zamanda özel çocuğu olan ailelerde de büyük endişe yarattı. İlk ve orta öğretim okullarında kaynaştırma öğrencisi olarak eğitimine devam eden öğrenci velileri MEB’e istek yağdırdı. Öğrencilerin okula uyum sağlayana kadar yanlarında birinin olması çokça kişi tarafından istendi.

Yaşanan bu gelişmelerden sonra MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından kaynaştırma öğrencileri için çalışma yapıldı. Yapılan çalışmadan sonra Bakan Ziya Selçuk imzası ile tüm il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yazı gönderildi. Kaynaştırma öğrencilerinin akademik, sosyal ve kişisel bakım becerileri yeterince gelişene kadar birinin refakat etmesine izin verildi. Kolaylaştırıcı kişi olarak adlandırılan bu kişiler anne baba ya da velinin izin verdiği diğer bir kişi olabilecektir.

Bu uygulama henüz yönetmelikte olmadığı için değişiklik yapılacaktır. Ancak uygulamada gölge kişi olarak adlandırılan bu kişiler derslerde öğretmenlere yardımcı olacaktır. Otizm, öğrenme güçlüğü, dil-konuşma ve özel yetenek alanlarında öğretmen yetiştirilmeye devam edecek. Böylece kaynaştırma öğrencilerinin daha iyi uyum sağlamaları ve eğitimlerine devam etmeleri amaçlanıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)