Karşılıksız Çek KYK Borçlarına Faiz İçin Çözüm Gündemde

KYK borçlarının faizle katlanması, karşılıksız çıkan çek sahibinin hapis yatması sorunları içim çözüm önerisi gündeme alındı.

EĞİTİM 19.11.2019, 22:30 19.11.2019, 22:02
Karşılıksız Çek KYK Borçlarına Faiz İçin Çözüm Gündemde

Çeki Ödeyemeyen Daha da Ödeyemez Hale Getiriliyor

Kötü ekonomik koşullardan ötürü esnafın çekleri karşılıksız çıkabiliyor. Özellikle son yıllarda bu durum iyice arttı. Karşılıksız çek çıkması halinde ilk olarak 500 güne kadar para cezası kesiliyor. Bu ceza ödenmezse 3 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Ancak bu cezalar esnafı daha da çalışamaz ve iş yapamaz hale getiriyor. Bu yüzden de ödeme yapması güçleşerek esnaflık hayatı sona eriyor. İşyerleri ise batıyor. Karşılıksız çek çıkması halinde uygulanan yaptırımlar yeniden düzenlenmelidir. Bu çeklerin ödenmesi için fırsat sunulmalıdır. Şu anki sistem ile tüm fırsatlar elden alınarak daha kötü duruma düşürülmektedir. 

KYK Borçları Ödenemiyor

KYK kredisi alan öğrenciler mezun olunca işsizlikle karşı karşıya kaldığı için ödeme güçlüğü çekiyor. Ödemeyen krediye ise faiz işlemeye devam ediyor. Şu ana kadar öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen 5 milyon vatandaş bulunuyor.

Mezun olanlardan ise 280 bin kişi hakkında yasal işlem başlatıldı. Bu konuda da bir düzenleme yapılarak ödeme kolaylığı sağlayan bir sistem geliştirilmelidir.

Yukarıdaki iki başlık kamuoyunun en büyük iki talebini oluşturuyor. Hükümet kanadı şimdilerde karşılıksız çek için yasal düzenleme yapılmasını ve KYK faizleri için de idari bir karar alınmasını değerlendiriyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)