Kanseri Erken Teşhis Eden Çip Geliştiren Liseli Mucitler, Şimdi Tıp Okuyacak

Lise öğrencisi Berna Akdeniz ve Leyla Al Masoud kanserin erken teşhisi için geliştirdikleri çip sayesinde tıp fakültesinde eğitim hakkı kazandı.

Kanseri Erken Teşhis Eden Çip Geliştiren Liseli Mucitler, Şimdi Tıp Okuyacak

Sınavsız Tıp Eğitimi Alabilecekler

Bu sene lise mezunu olan Akdeniz ve Masoud, geçen yıl kanserin erken teşhisi için mikro akışkan çip geliştirmişti. Danışman hocalarıyla çalışan gençler akciğer, meme ve prostat kanserinin erken teşhisi için bir buluşa imza atmıştı.

TÜBİTAK’ın düzenlediği projeye bu buluşları ile katıldılar. “Kanserden Değil Geç Kalmaktan Kork” adlı çalışmalarıyla İzmir’den katılan öğrenciler birinci olarak Ankara’daki ulusal finalde gümüş madalyanın sahibi oldu.

Bu proje ile Avrupa Birliği’nin desteklediği SciChallenge bilim yarışmasında katılarak 28 ülke ve 438 proje arasında da birinci oldular. Aynı zamanda ABD’nin Pittsburg kentinde düzenlenecek Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda ülkemizi temsil edecekler.

Bu proje geçen sene 81 ülkeden 1.800 projenin yarıştığı yarışmada biyomedikal mühendisliği dalında “dünyanın en iyi 3. projesi” olarak seçildi.

Onlar Şimdi Tıp Okuyacak

Çalışmalarını geliştirmek ve hayallerine ulaşmak isteyen öğrenciler tıp fakültesinde okumayı hedeflediler. TÜBİTAK düzeyinde proje hazırlamak ve uluslararası bir organizasyonda derece elde etmek şartlarını sağladıkları için istedikleri üniversitenin bir tıp fakültesine yerleşme hakkı kazandılar. Akdeniz ve Al Masoud bu kapsamda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim almayı seçtiler. Yeni okullarını ziyaret eden öğrenciler laboratuarları inceleme ikanı da buldu.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE