Kamyon Lastiğinden Yola Çıkarak, Eğitim İçin Oyuncak Üretimine Başladı

Öğrencilerine daire konusunu anlatmak için sınıfa kamyon lastiği getiren öğretmen, öğrencilerden aldığı olumlu reaksiyon üzerine eğitim amaçlı oyuncak üretimi işine girişimci olarak başladı.

EĞİTİM 07.01.2018, 21:32
Kamyon Lastiğinden Yola Çıkarak, Eğitim İçin Oyuncak Üretimine Başladı

Eğitim Amaçlı Oyuncaklar

Matematikte soyut kavramları öğrencilerine çok daha iyi anlatmak için işe girişen eski matematik öğretmeni Özgün Şerif Sağdıç, şimdi eğitim amaçlı oyuncaklar üretiyor. Bu şekilde yaptığı derslerde öğrencilerin duyduğu ilgiyi fark eden Sağdıç, diğer dersler için de projeler geliştirmeye başladı. Aynı yöntemle fen bilimleri derslerinin de anlatılabileceğini düşünerek yeni oyuncaklar geliştirdi. Böylece çocuklara bilim ilgisi ve sevgisi de kazandırmayı amaçlıyor. 

Bu fikrini hayata geçirmek üzere üniversite arkadaşı olan Mehmet Kıvanç’la yola çıkan ikili, eğitim amaçlı oyuncaklar üretmeye başladı. 

KOSGEB’ten aldıkları destek ile kurdukları firmalarında önce yurtdışı modellerini incelediler ve işe başladılar. Bu proje ile matematik alanında yıldız yapbozlar, fizikte ise kamera obscura gibi ürünler geliştirdiler. Üretilen pek çok ürün içinde ise en çok ilgiyi organik kimya seti gördü. Bu oyuncaklar pek çok okulun laboratuvarında yerini aldı. 

Firma çalıştığı sektör olarak Türkiye’de bir ilki başardı. Çünkü bu alanda faaliyet gösteren kimse yok. 

Dersler Daha Eğlenceli Hale Gelmeli

MEB tarafından materyal kullanımının desteklendiğini söyleyen Sağdıç, öğrencilerden de velilerden de olumlu dönüş aldıklarını ifade etti. Çocukların eğlenerek öğrenirken, dikkatlerinin daha taze olduğuna ve ilgili olduklarına da dikkat çekti.

Yorumlar (0)