İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Önünde Eğitim Protestosu

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş ve beraberindeki 30 kişilik bir grup İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gelerek, son zamanlarda yurtlarda öğrencilere yönelik olarak yapılan cinsel istismar olaylarını protesto etti.

EĞİTİM 28.12.2017, 21:01 28.12.2017, 21:03
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Önünde Eğitim Protestosu

Bilimsel ve Laik Eğitim

Kendisine “Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi” adını veren bu grup, cemaat ve tarikat yurtlarının kapatılmasını istedi. Saat 15.00’da gerçekleşen eylemde öğrencilerin kurumsal, parasız ve nitelikli şekilde barınma hakkını savunan pankartlar taşındı. Ayrıca tarikat yurtlarının kapatılması için slogan atıldı. Eğitimin bilimsel ve laik olmaktan uzaklaşarak, din ve cemaat kisvesine büründüğü ifade edildi. 

CHP’li Vekil de Destek Verdi

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş konuşma yaptı. Konuşmasında tarikat ve cemaat yurtlarındaki öğrencilerin güvende olmadığını vurguladı. Eğitim sisteminin hükümet tarafından tarikat ve cemaatlere teslim edildiğini ifade etti. Yakın zamanda İzmir'de yaşanan öğrenci yurdundaki cinsel istismar olayını buna örnek gösterdi. ülkenin geleceğini kirletmeye kimsenin hakkı olmadığını söyledi. 2017 yılında 18 bin üzerindeki çocuğun tarikat ve cemaat yurtlarında kaldığını ifade etti. Bu durumun açık bir şekilde ülkenin geleceğini karartma çabası olduğunu söyledi.

Olaysız dağıldılar

Grup tarafından okunan basın açıklamasında ise cemaat ve tarikat yurtlarının kapatılması istendi. Eğitimin bağımsız ve laik olması, öğrenciler için gereken imkanların devlet tarafından sağlanması istendi. Basın açıklamasından sonra grup olay çıkarmadan dağıldı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@