İmam Hatipler Tercih Edilmedi

CHP milletvekili Ceyhun İrgil tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na yöneltilen soru önergesinde lise düzeyindeki okulların yerleştirme oranları konusu yer aldı.

EĞİTİM 06.01.2018, 17:32
İmam Hatipler Tercih Edilmedi

Buna göre hangi okul türüne kaç öğrenci yerleştiği, hangi okul türlerinde kontenjanın boş kaldığı gibi konular soruldu. MEB ise bu sorulara teker teker cevap verdi ve ortaya çıkan tablo herkesi şaşırttı.

%69’u Boş

İmam Hatip Anadolu liselerinin doluluk oranı %31 olarak açıklandı. Buna göre kontenjanın %69’unun boş olduğu tespit edildi. Buna karşılık kontenjanını tam olarak değerlendiren okul türü fen lisesi oldu.

Hemen ardından ise Anadolu liseleri %1,7’lik boş kontenjan oranı ile ikinci sırada yer aldı.

Meslek liselerinde ise boş kontenjan oranı %45 olarak belirlendi. Sonuç olarak öğrencilerin tercihlerinin ilk olarak fen lisesi ağırlıklı olduğu bariz bir şekilde ortaya çıkmış oldu. 

Okullara Yerleşen Öğrenci Sayıları

En çok öğrencinin yerleştiği okul türü imam hatip liseleri oldu. Bu kapsamda toplamda 98.629 öğrenci imam hatip liselerinde eğitim görmeye hak kazandı. Ancak bu oran toplam kontenjanın sadece %31’ini teşkil ediyor. Bunun yanı sıra çok programlı Anadolu liseleri 39.981 öğrenci sayısıyla ikinci sırada yer alıyor. 

Son olarak getirilen liselere giriş sistemi ile birlikte %90’lık kısmın sınavsız bir şekilde en yakın liselere yerleşecek olması liseler arasındaki boş kontenjan uçurumunu kapatacaktır. Ancak yine de öğrencilerin belirli okul türlerine gitmemekte özgür olduklarını da ifade edelim.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@