İlkokul Öğrencileri Yüz Yüze Eğitimden Yana

Bahçeşehir Üniversitesinin yaptığı uzaktan eğitim raporuna göre ilkokul öğrencileri yüz yüze eğitimden yana iken, ortaokul ve liseliler uzaktan eğitim istiyor.

EĞİTİM 15.05.2020, 22:22 22.06.2020, 20:49
İlkokul Öğrencileri Yüz Yüze Eğitimden Yana

İlkokul Öğrencilerinin Yüzde 90’ı Okula Gitmek İstiyor

Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından uzaktan eğitim hakkında anket yapılarak rapor hazırlandı. Ülkemizde örgün yerine uzaktan eğitim ilk defa uygulandığı için sonuçları merak ediliyordu. 13 bin öğrenci, 25 bin veli ve 5 bin öğretmenin katılımı ile araştırma yapıldı. Katılımcılar İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Antalya illerinden seçildi. Araştırmanın sonuçları uzaktan eğitim raporu ile açıklandı. 

Raporun sonuçlarına göre genel olarak uzaktan eğitime karşı sıcak bir bakış açısı yok ancak örgün eğitimi desteklemek için kullanılması olumlu karşılanıyor. Ancak ekran süresi büyük bir sorun olarak görülüyor. Dersler azaltılarak aktivitelerin çoğaltılması gerekiyor. 

İlkokul öğrencilerinin yüzde 75’ı yüz yüze eğitimden yana olurken, yüzde 12’si uzaktan eğitim istedi. Ortaokul ve lise öğrencileri ise uzaktan eğitimi destekledi. Uzaktan eğitim derslerinden memnuniyet yüzde 65 oldu. Uzem derslerinden en çok memnuiyet yüzde 26 ile matematik oldu. 

Öğrencilerin yüzde 57’si eğitimine okulda devam etmek istedi. Öğrencilerin yüzde 51’i uzem derslerine motive olmakta zorlandığını söyledi. Öğretmenlerin yüzde 63’ü sistemi iyi kullanıyor. 

Öğretmenlerin yüzde 80’i ilk kez uzem deneyimi yaşadı. Öğretmenlerin yüzde 81.8’i ise yüz yüze eğitimin öğrenciler için gerekli olduğunu düşünüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)