İlk Sözleşmeli Öğretmenler Bu Yıl da Tayin İsteyemeyecek

İlk olarak 2016 yılında alınan sözleşmeli öğretmenler bu yıl tayin dönemini kaçırdıkları için yine tayin isteyemeyecek.

EĞİTİM 20.06.2019, 19:30
İlk Sözleşmeli Öğretmenler Bu Yıl da Tayin İsteyemeyecek

Düzenleme Yapılmalı
Hali hazırdaki düzenlemeye göre sözleşmeli öğretmenler 4 yıl sözleşmeli olarak çalışmakta sonrasında ise çalıştıkları yerde kadroya geçebilmektedirler. 2 yıl boyunca da tayin istemeden çalışmak durumundadırlar. Ancak Meclis’e sunulan kanun teklifine göre 4+2 olan düzenleme 3+1’e dönüştürülecek ve bu sayede öğretmenlerin daha erken tayin isteme haklarının doğması sağlanacaktır. 

Ancak 2016 yılında alınan sözleşmeli öğretmenler Ekim 2016’dan sonra göreve başladıkları için 3 yılları Ekim itibariyle dolacaktır. Bu nedenle de Haziran ayı içerisinde alınan tayin taleplerine yetişmeleri mümkün olmayacaktır.

Dolayısıyla bu yıl 3 yıllık süre olsa dahi yine bir sonraki seneyi beklemek durumunda kalacaklardır. İşte bu nedenle yapılması gereken ayrı bir düzenleme ile inisiyatif alınmasıdır. Bu konuda Bakanlığın herhangi bir adım atıp atmayacağı ise bilinmiyor. Öğretmenler ise mazeret tayini talebinde bulunmak istiyor. Sözleşmeli öğretmen olan eşleri ile bir araya gelmek isteyen öğretmenler ise oldukça dertli bir şekilde beklemeye devam ediyor. 

Meclis’in biran evvel bu düzenlemeyi yasalaştırması işlerin biraz daha hızlanmasını sağlayacaktır. Meclis’te yaşanacak görüşmeleri ve sonrasında yapılacak düzenlemeleri sitemizden takip edebilir ve en doğru bilgileri öğrenebilirsiniz. Tüm bu anlık paylaşımlardan haberdar olmak için sitemizi takipte kalmaya devam ediniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)