İlber Ortaylı Milli Eğitim 60 Yıldır Çöküntü İçinde

Yeni Ufuklar Derneği tarafından yapılan 2017 Türk Kültürüne Hizmet Ödülleri törenine İlber Ortaylı konuşmacı olarak katıldı.

EĞİTİM 30.12.2017, 18:22
İlber Ortaylı Milli Eğitim 60 Yıldır Çöküntü İçinde

Prof. Dr. İlbey Ortaylı’nın gündemindeki konulardan biri de Türkiye’deki eğitimdi. Bu konuya değinmeden geçmedi.

MEB 60 Senedir Çöküntü Halinde 

Törene konuşması olarak katılan Ortaylı, biraz tarih sahnesinden bahsettikten sonra eğitime de değindi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çok zayıf bir bakanlık olduğunu söyledi. Bakan İsmet Yılmaz’ın MEB’i çok tenkit ediyorsunuz eleştirisine ne değindi. Ortaylı, Bakan Yılmaz’a kendisini tenkit etmediklerini bizzat söylediğiniz aktardı. MEB’in yaklaşık 60 senedir çöküntü içinde olduğumu söyledi. 

Osmanlı döneminde de Cumhuriyet döneminde de olmadığı kadar eğitimin toplum hayatı dışına itildiğini söyledi. Öğretmene saygının olmadığı ve yöneticilerin maariften anlamadığı bir eğitim halini aldığını ifade etti. 

Her Şeyin Başı da Sonu da Eğitimdir

Ortaylı konuşmasının devamında ülkemizde en önemli şeyin eğitim olduğunu ifade etti. Her şeyin başının da sonunun da eğitim olduğunu söyledi.

Halkın siyasi partilere oy verirken maarif planlarına mutlaka bakması gerektiğini söyledi. Partilerin öğretmen maaşları, sınav tipleri hakkında ya da uyuşuk insanları öğretmenlik  mesleğine almama konusunda programları yoksa bunlara oy vermeyin dedi. Türk insanın yetişmesini ciddiye almayan bir partinin halkın başında işi yoktur dedi. Türkiye’nin tarihi ve milli karakterinin hedef alındığına dikkat çekerek bu konuda önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)