İkili Eğitim 2019’da Tamamen Sona Erecek

Pek çok kişi ve yetkilinin katılımıyla gerçekleşen Türkiye Öğrenci Meclisi Kurultayı’na Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı.

EĞİTİM 18.01.2018, 21:39
İkili Eğitim 2019’da Tamamen Sona Erecek

Programda konuşan Yılmaz, her çocuğun evinin yakınındaki okula gitmesinin daha doğru olacağını ifade etti. Aynı zamanda ikili eğitime 2019 yılı sonuna kadar son vermiş olacaklarını ifade etti. 

Velilerin camdan bakıp okul gördüklerini ama çocuklarını bu okula gönderemediklerini söyleyen Yılmaz, en iyi okul eve yakın olandır dedi. 

Doğu’ya Büyük Yatırımlar Yapıldı

2014-2018 yıllarını kapsayan 10. Kalkınma Planı hakkında konuşan Yılmaz, arttırılan öğretmen sayısı ve sınıf mevcudunun azaltılması ile plandaki hedefleri yakaladıklarını ifade etti. Doğu’da öğretmen doluluk oranı yüzde 92 iken, Güneydoğu’da 90 dedi. Doluluk oranının Batı’da ise yüzde 80 olduğunu ifade etti. Eğitime erişim oranını yüzde yüz yapmak için çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Yılmaz, önümüzdeki eğitim öğretim yılında müfredatın yenileneceğini ifade etti. Sadeleştirme yapılarak işlevselliğin arttırılacağını ifade etti. Ayrıca OECD ülkeleri eğitime yüzde 5.2 pay ayırırken ülkemizde bu rakamı yüzde 6.2 olduğunu ifade etti. 

İkili Eğitim Kalkıyor

İkili eğitim ve birleştirilmiş ve sınıf uygulamasının azaltılacağını ifade eden Yılmaz, bu konuda da çalıştıklarını ifade etti. Daha önce 5 milyon 600 bin öğrencinin ikili eğitim gördüğünü, şimdi ise  bu rakamın 4 milyon 300 bine düştüğünü ifade etti. 2019 yılı sonuna kadar ikili eğitimin tamamen kalkacağını ifade etti.

Yorumlar (0)