Hindistan İle Türkiye’nin Eğitimdeki Rekabeti

Yapılan araştırmaya göre Hindistan çocuklarının ödevine yardım konusunda liderliği kimseye bırakmazken, Türkiye bu kulvarda 4. Sırada yer alıyor.

EĞİTİM 23.04.2018, 20:15
Hindistan İle Türkiye’nin Eğitimdeki Rekabeti

Ülkemizde birçok anne baba özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarına verilen ödevlerin çokluğu ve zorluğundan şikâyet etmektedirler. Bu durum dünyada genel bir sorun haline gelmiş durumdadır. Ve ülkelerin bu duruma karşı takındıkları tavır ise oldukça dikkat çekici durumdadır. Aralarında Hindistan ve Türkiye gibi ülkelerin bulunduğu bazı ülkelerde korumacı tavır sebebiyle veliler çocuklarının ödevlerine yardım etmede saatlerin harcarken Finlandiya gibi ülkelerde bu yardım oranı oldukça azalırken bazı durumlarda neredeyse hiç yardım edilmediği görülmektedir.

Türkiye 9 Saatle 4. Sırada

Yapılan araştırma neticesinde ilk sırayı haftada ortalama 12 saat yardımla Hindistan alırken ülkemizde haftalık ortalama 9 saat yardım ile 4. Sırada yer almaktadır. Ülkemizin önünde ise Vietnam ve Kolombiya bulunmaktadır. Bu konuda en duyarsız ülkelerin başında ise Fransa ve Finlandiya gelmektedir. Bu iki ülkede de ebe beyinlerin yaklaşık üste bir hiç yardım etmediklerini ifade etmişlerdir. Yapılan açıklamada ise bu durumunu koruyucu anne baba kültürünün bir yansıması olduğu ve yardım oranın çok olduğu ülkelerde anne babaların daha korumacı bir tavır sergiledikleri ifade edilmiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)