Hami Projesi İle Özel Okul, Kardeş Okula Koruyucu Olacak

MEB tarafından hayata geçirilen Hami Projesi ile 78 ildeki 3 bina yakın özel ve kamu okulu eşleştirilecek.

EĞİTİM 26.03.2019, 20:27
Hami Projesi İle Özel Okul, Kardeş Okula Koruyucu Olacak

Kamu ve Özel Okullar Kaynaşacak
2023 Eğitim Vizyonu belgesinde özel ve resmi okullar arasında sosyal dayanışmanın arttırılması hedefi de yer almıştı. Bu amacı gerçekleştirmek için ortak projeler ve platformlar oluşturulması istenmişti. MEB Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından hami projesi hazırlandı. Böylece özel ve kamu okulu arasında sosyal etkinlik, akademik başarı ve Ar-Ge konularında ortak çalışmalar yapılabilecek. Kamu ve özel okullar arasında etkileşim artacak ve öğrencilerin akademik başarısının da artması sağlanacak. 

Özel Okullardan Büyük İlgi
Projede zorunluluk değil, gönüllülük esas alınacak. Bu yüzden 12 bin özel okuldan 2 bin 700 okul projeye katkı sağlamaya gönüllü oldu. Özel okulların ilgisi beklenenin üzerinde gerçekleşti ve neredeyse dörtte biri katıldı. Bu okullar tam 78 farklı ilde bulunuyor. Proje toplamında 5 bin 428 kamu ve özel okul bulunuyor. 

Projenin hayata geçirilmesi ile sosyal etkinlikler yapılacak, ortak faaliyetler sayesinde beceriler geliştirilecek. Öğrencilerin birlikte sanatsal ve kültürel gezilere katılması sağlanacak. Birlikte toplumsal sorunlara çözüm aranacak, sosyal sorumluluk projeleri ile kurumlar arası etkileşimler artacak. 

Ortaya çıkan iyi örnekler Mayıs ayında Ankara’da sergilenecek. Böylece projeye ilginin artması sağlanacak. Diğer özel okullar da projeye katılmaya özendirilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)