Hafta Sonu 2 Milyon Aday Sınava Girdi

21 ve 22 Temmuz günlerinde yapılan DGS ve KPSS sınavları ile birlikte toplamda 2 milyonun üzerinde aday sınava girdi.

EĞİTİM 22.07.2018, 22:00
Hafta Sonu 2 Milyon Aday Sınava Girdi

İlk Defa Tüm İllerde Yapıldı

21 Temmuz cumartesi günü gerçekleştirilen DGS sınavı bir ilki de bünyesinde barındırdı. İlk defa tüm illerimizde yapılan DGS sınavına çok sayıda katılım gerçekleşti. 4 yıllık örgün öğretime geçmek için ter döken adaylar 17 bin 301 sınav salonunda ter döktü.

DGS sınavının ardından 22 Temmuz tarihinde de KPSS sınavı gerçekleştirildi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer iki günde yapılan sınavlara toplam katılımın 2 milyon 63 bin 156 olduğunu açıkladı. Oldukça kapsamlı bir sınav süreci yaşanırken büyük bir aksaklık yaşanmadan sürecin tamamlanması da son derece sevindirici bir gelişme oldu.

Hafta sonu yapılan sınavlarda görev alan toplam kişi sayısının ise 273 bin 983 olduğu Başkan Özer tarafından dile getirildi. KPSS sınavının genel yetenek ve genel kültür oturumu ile birlikte eğitim bilimleri sınavları başarılı bir şekilde tamamlandı. Önümüzdeki hafta ise KPSS alan sınavları ile birlikte ÖABT sınavı da gerçekleştirilecek. Ardından adaylar 2018 KPSS sonuçları açıklanma tarihi olan 31 Ağustos’a kadar geri sayıma devam edeceklerdir. Ardından da elde ettikleri puanlara göre 2020 yılına kadar memuriyet tercihlerinde bulunabilecekler. Özellikle mülakatsız B sınıfı memur alımları da bu puanlarla gerçekleştirilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)