Günışığı Projesi 200 Çocuğa Daha Umut Olacak

Tıbbın görme engelli 700 çocuğa eğitim şansı sağlayan Günışığı Projesi ile 2018'de 200 çocuk daha eğitim fırsatına kavuşacak.

EĞİTİM 29.01.2018, 19:04
Günışığı Projesi 200 Çocuğa Daha Umut Olacak

Türk Telekom ve Engelsiz Yaşama Derneği (Ey-Der) tarafından birlikte yürütülen ‘Günışığı Projesi’ görme engelli çocuklara umut olmaya devam ediyor. Türk Telekom, tıbbın görme engelli olan ancak yüzde 1 ile yüzde 10 arasında görme kalıntısı bulunan çocuklara bu proje ile destek verecek.

700 Çocuk Yararlandı

2014 yılında başlayan proje halen başarılı bir şekilde devam ediyor. İlk olarak 100 öğrenci ile başlanan proje, daha sonra her yıl 200 öğrenci ile devam etti. Bu sene de 200 öğrenci projeden yararlanacak.

Şimdiye kadar projeye katılan 700 öğrencide yüzde 60 başarı sağlandı. Bu yüzde 60'lık kısım akranları gibi normal okullarda eğitim alabiliyor. 

Türk Telekom İnsan Kaynakları, Regülasyon ve Destek Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu, proje kapsamındaki çocuklar için uzaktan eğitim tasarladıklarını söyledi. teknoloji ve yaygın alt yapısı sayesinde çocuklara 7 ay boyunca uzaktan eğitim verdiklerini söyledi. Bu yöntem sayesinde 58 ilden 700 çocuğun erkem müdahale eğitimi ile görmeyi öğrendiği aktarıldı. 

Kas İşlevselliği

Projede az gören çocuklar için optik araç kullanmadan doğal yöntemlerle göz kasları geliştiriliyor. Böylece günlük hayatta görme yetisi daha da güçlendiriliyor. Öğrenciler daha sonra uzaktan eğitimle görme çalışmalarına devam ediyor.

Yorumlar (0)