Göreve İade Edilen Öğretmene Zorunlu Ek Dersler Ödenmelidir!

KHK ile görevden ihraç edilip yeniden iade edilen öğretmenin açtığı dava sonucu zorunlu ek derslerin ödenmesine hükmedilmiştir.

EĞİTİM 20.02.2019, 14:35
Göreve İade Edilen Öğretmene Zorunlu Ek Dersler Ödenmelidir!

Eğitim-Sen Açıkladı
Eğitim-Sen KHK ile görevden ihraç edilen ve yeniden KHK ile göreve iade edilen öğretmenin mali haklarına ilişkin bir karar yayımladı. Balıkesir Karesi’de sınıf öğretmeni olan kişi göreve yeniden iade edildikten sonra ek ders ücretlerinin kendisine ödenmesini talep etti ancak idare ret yanıtı verdi. Bunun üzerine Balıkesir İdare Mahkemesinde dava açıldı. Davacı çalışan her öğretmenin zorunlu ek derslere girerek ek ders ücreti almaya hak kazandığını ve bu ücretin kendisine de ödenmesini istedi. Haksız yere görevinden uzak kaldığı sürelere ilişkin ek ders ücretlerinin faiziyle ödenmesini istedi. İdare ise fiilen derse girilmediği için ek ders ücretlerinin ödenmemesini savundu. 

Yerel mahkeme dosyayı inceleyerek davanın kabulüne karar verdi. Zorunlu ek ders ücretinin kanunen yoksun kaldığı özlük ve parasal hakların kapsamında olduğuna hükmetti. Yerel mahkeme kararı istinaf tarafından da onandı. 

Emsal Karar Olabilir
KHK ile görevinden ihraç edilerek sonradan KHK, OHAL Komisyonu kararı ya da İdare Mahkemesi kararı ile yeniden görevine dönmeye hak kazanan öğretmenler için bu karar emsal teşkil ediyor. Zorunlu ek ders ücretleri kendilerine ödenmeyen öğretmenler bu kararı emsal göstererek dava açabilir. Yoksun kalınan mali haklarını dava yoluyla alabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)