Görev Süresi Dolan Okul Müdürü İle İlgili AYM Kararı

Süresi dolduğu için okul müdürlüğü görevinin sona ermesine ilişkin olarak AYM’den karar geldi.

EĞİTİM 05.07.2019, 20:02
Görev Süresi Dolan Okul Müdürü İle İlgili AYM Kararı

Görev Süresi İdari İşlemle Değil, Kanunla Sona Ermiştir
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Okul Müdürü olarak görev yapan iki davacı bu görevlerinde görev sürelerinin dolmasını yargıya taşımıştır. Bilindiği gibi 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile okul müdürlerinin görev süreleri 4 yıl olarak belirlenmiştir. Kararname çıktığı tarihte okul müdürlüğü görevinde 4 yılını dolduran yöneticilerin görevleri kendiliğinden sona ermiştir. Müdürlük görevinden bu şekilde alınan 2 kişi olayı idari yargıya taşımıştır. 

Yerel mahkeme, görevden alma işleminin kanundan kaynaklı olduğunu gerekçe göstererek davaya konu bir işlem olmadığına karar vermiştir. Bölge İdare Mahkemesine itiraz eden davacıların başvurusu reddedilmiştir. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapılmıştır. 

Mahkemeye Erişim Hakkı İhlal Edilmemiştir
AYM ise davacıların görevine yasal düzenleme nedeniyle son verildiğini ve getirilen düzenlemenin mevcut sisteme uygulanacağı yönünde olmuştur. Kanun koyucunun, kamu idaresinin güncel ihtiyaçlarından ötürü kamu görevlilerinin hak ve özgürlüklerinde bazı sınırlamalar yapabileceği hatırlatılmıştır. Davacıların görevden alınması konusunda sübjektif bir tasarruf yoktur. Okul müdürlerinin şahsi durumlarından ötürü yapılan bir işlem olmadığından davaya konu da yoktur.

Bu yüzden dava açmaya yer yoktur. AYM açıklanan tüm bu gerekçelerle davacıların mahkemeye erişim hakkının ihlal edilmediğine karar vermiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)