Gençler İçin Sosyal Çalışma Programı Netleşti

İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan gençler için sosyal çalışma programının detayları belli oldu.

EĞİTİM 16.06.2018, 08:40
Gençler İçin Sosyal Çalışma Programı Netleşti

100 Bin Öğrenci Çalışacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gençlerin yaz aylarında çalışabilecekleri bir programdan bahsetmişti. Bu programın detayları ise netlik kazandı. Buna göre 100 bin üniversiteli genç yaz aylarında çeşitli sosyal hizmetlerde istihdam edilecekler. Sigortaları da yapılacak olan öğrenciler böylelikle çalışma hayatı ile de tanışmış olacak. Bu kapsamda çalışılacak sosyal hizmetler alanlarından bazıları ise yaşlı bakım, folklor eğitmenliği, koçluk ve ağaç dikimi olarak belirlendi.

Gençlerin Enerjisinden Faydalanılacak

18-25 yaş aralığında bulunan genç üniversiteliler çalışma hayatına dahil edilecek. Böylelikle sigortası başlamayan üniversiteliler kalmayacak. Ayrıca üniversite hayatları için maddi bir katkı sağlanması da mümkün olacaktır. Bu konu ile ilgi açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu gençlerin açılacak kurslarda eğitmenlik yapabileceklerini de belirtti. Bu sayede nitelikli gençlerin sayısında artış yaşanması mümkün olacaktır.

Bakan Sarıeroğlu genç işsizlere yönelik olarak hayata geçirilecek kupon sistemi hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Bu kupon sisteminin Temmuz ayı içerisinde hayata geçirileceğini belirtti. Bu sistem ile birlikte öğrenciler 10 bin liraya kadar mesleki eğitim desteği almaya hak kazanacaklar. Bu eğitimlerin ardından ise iş bulmaları daha da kolay olacak. Eğitimler ise ağırlıklı olarak bilişim alanında olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)