Gelecekte Eğitim Müfredatları Kişiselleşecek

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ gelecek yıllar içerisinde teknolojinin de yardımıyla eğitim müfredatlarının kişiselleşeceğini belirtti.

EĞİTİM 11.11.2018, 00:00
Gelecekte Eğitim Müfredatları Kişiselleşecek

2023 Eğitim Vizyonunda Yer Alıyor
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, açıkladığı 2023 Eğitim Vizyonu belgesinde eğitimin kişiselleştirileceğini ifade etmişti. Dünyada kişiye özel eğitim veren pek çok eğitim kurumu bulunurken bunlardan birisi de ülkemizde faaliyet gösteren Bahçeşehir Koleji'dir. Bu kolejde öğrencilerin yetenekleri tek tek inceleniyor ve nasıl daha iyi öğrendikleri tespit ediliyor. Bunun yanı sıra öğrencilerin yetenekleri de tespit ediliyor. Böylelikle doğru alana kanalize edilmeleri sağlanıyor.

Tüm bu süreçlerde teknoloji de etkin bir şekilde kullanılıyor. Böylelikle öğrencilerin yetenekleri kolaylıkla tespit ediliyor. Yeni vizyon belgesi ile birlikte bu uygulama devlet okullarında da gerçekleştirilecek. Nasıl bir yöntem izleneceği hususu henüz net olmasa da bu süreçte meslek liselerinin canlanması bekleniyor. Bu bağlamda öğrencilerin bilgilerinden ziyade becerileri ön plana çıkarılacak. Dolayısıyla edinilen kabiliyetlerin iş hayatındaki kıymeti daha da fazla olacak. Bu durum nitelikli eleman yetiştirme açısından da son derece önem arz etmektedir. Dolayısıyla iş dünyasının ihtiyaçlarının da bu şekilde karşılanacağını tahmin edebiliriz.

Bu tür bir eğitime geçmek için öğrencilerin yanı sıra öğretmenlere de yeni eğitimler verilmesi gerekiyor. Böylelikle her bir öğretmen aynı zamanda yetenek avcısına da dönüşmüş olacak. Bu da insan kaynaklarımızın etkin bir şekilde kullanılması anlamına geliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@