Fen Ve Sosyal Bilimler Liselerine Öğretmen Ataması

MEB'e bağlı Fen ve Sosyal Bilimler liselerine öğretmen atamaları yapılması usulü halen düzenlenemedi. Yargı kararlarına rağmen uygulamada yaşanan sorun nedir? Hala Neden Düzenlenemedi?

EĞİTİM 02.04.2018, 16:55
Fen Ve Sosyal Bilimler Liselerine Öğretmen Ataması

Sınavla Öğretmen Ataması
Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve kapatılan Anadolu ve Anadolu öğretmen liselerine yıllardır sınavla öğrenci alınmaktadır. Öğrencilerde aranan bu sınav şartının bir benzeri de bu okullarda çalışacak olan öğretmenlerde aranmaktaydı. Bu okullarda öğretmen olmak ve dolayısıyla öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına öğretmen atamaları da sınavla yapılıyordu. Yargı kararları da aynı zamanda öğretmenlerin sınavla atanması konusunda içtihat oluşturmuştu.

Tüm Liselerin Anadolu Olması İşleri Karıştırdı
MEB tarafından bütün liselere Anadolu statüsü vermesiyle öğretmenler için aranan sınav şartı da kaldırıldı. İşte bu durum uygulamada büyük sorunlara yol açtı. Çünkü düz liseden, ücra bir ildeki üniversiteden mezun olan öğretmen fen lisesi öğrencisini yetiştirecek kapasitede değildir. Bu yüzden eğitimde büyük sorunlar ve yetersizlikler olmaktadır.

Yeni düzenlemeye göre öğretmenlerde başvurduğu alana uygun ve alanında en az 3 yıl deneyimli olması aranır. Fen ve sosyal bilimler liselerine alınacak öğretmenlerde ise tercihlerde puan üstünlüğüne bakılarak valilikçe atama yapılır. İşte bu düzenlemeye yargıdan yürütmeyi durdurma kararı verilmesi üzerine MEB yeni düzenleme yapmadığı için atamalar çıkmaza girmiştir. MEB geçici çözüm olarak daha önce bu kurumlarda çalışma öğretmenlerin yeniden atanmasını düzenlemiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)