Fen Liselerinde Öğretmen Açığı Kapanmıyor!

MEB Fen Liselerine Öğretmen atamada sıkıntı yaşıyor. Fen Liselerinde görev yapan öğretmenler için yapılan sınav iptal edildi, Danıştay yürütmeyi durdurma kararı aldı.

EĞİTİM 15.01.2018, 22:27 15.01.2018, 23:55
Fen Liselerinde Öğretmen Açığı Kapanmıyor!

Fen liselerine öğretmen atanmasına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklik, Danıştay engeline takılınca toplumun en zeki öğrenciler öğretmensiz kaldı.

Fen Liselerine Öğretmen Nasıl Atanıyor?

2013 yılına kadar fen liselerinde öğretmenlik yapmak isteyen öğretmenler sınava giriyordu. Sınav sonucunda en başarılı öğretmenler fen liselerinde öğretmenlik yapıyordu. Ancak 2013 yılında değişikliğe gidilerek fen liselerinde öğretmenlik yapmak için hizmet puanının yüksek olması yeterli görüldü. Hatta son yapılan 2012 yılındaki öğretmenlerin sınavı ise bu yeni düzenleme gerekçe gösterilerek geçersiz sayıldı.

Atama yapılırken hizmet puanı yüksek olan kişi tercih edildi. Puanlar aynıysa kıdemi fazla olan seçildi. Kıdem de aynıysa kura çekileceği kuralı getirildi. Bu durum ise niteliksiz öğretmenlerin fen liselerine atanmasına ve hatta öğretmenin öğrenciden bile yetersiz olmasına yol açtı.

İşte bu düzenleme Danıştay’a dava edildi ve doğal olarak yürütmenin durdurulması kararı verildi. Öğretmenler için sınav açılmadığı gibi yeni düzenlemeye göre de fen ve sosyal bilimler liselerine atama yapılamıyor.

Şu Anki Sıkıntı Ne?

MEB tarafından 24 Mayıs 2017 tarihinde yapılan açıklama ile Fen ve Sosyal bilimler liselerinde daha önce öğretmenlik yapanlar, bu görevlerinden 5 yıl geçmemişse yeniden bu eğitim kurumlarında görevlendirilebilir düzenlemesin yapmıştı. Bu düzenleme ile yukarıda bahsettiğimiz tıkanıklığı çözmeyi amaçladıklarını ifade etmişlerdi.

Ancak bu düzenleme ile atanacak olan öğretmen sayısı da sınırlı. Emekliye ayrılan öğretmenler de düşünülünce fen liselerine öğretmen bulunmakta zorlanılıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@