Engelli Öğretmenler de Yurtdışında Görevlendirilebilir

Konya’da yaşayan bir engelli öğretmenin yurtdışı görevi için başvuru yapmak istemesine rağmen başvuru hakkının verilmemesi yargıya taşındı.

EĞİTİM 04.03.2019, 21:50
Engelli Öğretmenler de Yurtdışında Görevlendirilebilir

Hukuka Uygun Değil
2010 yılında %60 oranında engelli olduğuna dair bir sağlık raporu olan öğretmen geçtiğimiz yıllarda yurtdışında görev almak için MEBBİS ekranından başvuru yapmak istedi. Ancak başvuru ekranında kendisinin başvuru yapamayacağı şeklinde bir uyarı yazısı yer aldı. Bunun üzerine konuyu yargıya taşıyan engelli öğretmen lehine karar almayı başardı. 

Engelli öğretmen hakkında verilen engelli raporunda herhangi bir iş kolunda çalışamaz şeklinde bir ibare bulunmadığı mahkeme tarafından ifade edildi. Bu nedenle yurtdışında görevlendirilmemesinin engelliler hakkındaki kanunlara aykırı olduğu ve negatif bir ayrımcılığa neden olduğu aktarıldı. Sayılan bu gerekçelerden ötürü engelli öğretmenin yurtdışında görevlendirilmesinin engellenmesinin hukuka aykırı olduğu belirtildi. 

Konya idare mahkemeleri tarafından verilen bu karar diğer engelli öğretmenler için de önem arz ediyor. Yurtdışında görev almak isteyen engelli öğretmenler bu mahkeme kararına dayanarak ilgili başvuru ekranının açılmasını talep edebilir. Eğer ilgili birimlerden olumsuz bir yazı gelirse bu durumda tekrardan dava açma hakkı bulunmaktadır. Bu durumda mahkemenin verdiği kararın idare tarafından uygulanması zorunludur. Aksi takdirde yaptırımlar uygulanacaktır. Sonuç olarak engelli öğretmenler hakkında uygulanacak olan bu kural tüm herkes için geçerli olacaktır. Mahkemeni verdiği bu karar tüm engelli öğretmenler için büyük bir kazanım anlamına gelmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)