Engelli Öğretmen Alımı Şartları ve Zamanı Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan bir duyuru ile 2018 engelli öğretmen alımı konusundaki belirsizlikler açıklığa kavuştu. Haziranda Alım Yapılacak...

Engelli Öğretmen Alımı Şartları ve Zamanı Açıklandı

Bakanlığın ilgili birimleri tarafından yapılan duyuruda engelli öğretmen alımının 2018 yılı haziran ayı içerisinde yapılacağı ifade edildi. Bu atamada 2016 ve 2018 yılında yapılan EKPSS esas alınacak ve puanı yüksek olandan başlamak üzere atamalar gerçekleştirilecek. Her iki sınavdan da puanı olan adaylar için daha yüksek olan tercih edilecek. Toplamda atama yapılacak engelli öğretmen sayısının ise 500 olduğu yapılan duyuruda belirtildi. 

Başvuru Şartları

Engelli öğretmen ilanı kapsamında başvuru yapacak adayların ilgili EKPSS puanına sahip olması gerekmektedir. bunun yanı sıra engel durumunu sağlık raporu ile beyan etmesi gereklidir. Adayların öğretmenlik bölümlerinden mezun olmaları ya da formasyon alarak öğretmenlik yapma ayrıcalığına sahip olmaları gerekmektedir. yurtdışında okumuş kişilerin de denklik almış olmaları gerekmektedir.

Daha öncesinde öğretmenlik yapıp da görevini bırakanlar için de bekleme süreleri bulunmaktadır. Bu kapsamda adaylık sürecinde ayrılanlar için 3, diğerleri için ise 1 yıllık bekleme süresi bulunmaktadır. Başvurucuların kamu haklarından mahrum olmamaları ve öğretmenlik ve devlet memurluğu yapmaya engel bir durumlarının olmaması gerekir. 

Hangi il ve alanlarda alım yapılacağı 14 Haziran 2018 tarihinde ilan edilecek ve ardından 18 haziran tarihinde de tercihler alınmaya başlanacak. Atamalar ise 27 haziran 2018 tarihinde yapılmış olacak.

YORUM EKLE