Engelli Öğrenciler İçin Uygulama Evleri Faaliyete Geçti!

Zihinsel engelli ve otizmli olan öğrenciler MEB tarafından yapılan 1+1 uygulama evleri sayesinde günlük yaşam becerilerini arttıracaklar.

EĞİTİM 01.06.2018, 13:11
Engelli Öğrenciler İçin Uygulama Evleri Faaliyete Geçti!

Uygulama Evinde Neler Var?

Engelli çocukların günlük yaşamının kolaylaşması için hazırlanan uygulama evleri ile pek çok becerinin kazandırılması amaçlanıyor. 1+1 model evde bir evde bulunan tüm ayrıntılar düşünülmüş. Salon, yatak odası, mutfak ve banyo konseptlerinin buluşturan evlerde öğrenciler uygulama yapacaklar. Basit mutfak ve banyo cihazlarını kendileri kullanma, kendi banyolarını hazırlama, ütü yapma, kapıları kilitleyip açma, süpürge kullanma, yatak koltuk düzenleme, kişisel bakımlarını yapma gibi işleri ebeveyn desteği olmadan yapmayı öğrenecekler.

27 Binden Fazla Engelli Öğrenim Görüyor

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, bu modelin orta ve ağır düzeyde zihinsel engeli olan öğrenciler için planlandığını ifade etti. Böylece öğrenciler günlük becerilerini geliştirecek ve topluma uyum sağlayacaklar. Ülkemizde şu anda 864 özel eğitim uygulama merkezi ve iş uygulama merkezinde toplamda orta-ağır zihinsel engelli ve otizmli olan 27 bin 618 öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrenciler için akademik başarıdan ziyade günlük başarının geliştirilmesi için engelli uygulama evleri hayata geçirilmiştir.

2017 yılında başlayan uygulama ile 29 ilde 40 özel eğitim kurumuna uygulama evi yapılmıştır. Bu yılın hedefi ise evlerin sayısının 100’e çıkarılmasıdır. Böylece çocukların ebeveynlerine olan bağımlılığı azalacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)