En Düşük 59 KPSS İle Atama Oldu! 127 Kadro Boş Kaldı

Geçtiğimiz günlerde ataması yapılan 20 bin sözleşmeli öğretmenlik için MEB taban puanları yayınlandı.

EĞİTİM 13.08.2019, 00:00
En Düşük 59 KPSS İle Atama Oldu! 127 Kadro Boş Kaldı

KPSS Taban Puanları Belli Oldu
Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla başöğretmen salonunda 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılmıştı. Atanma hayali kuran binlerce genç öğretmen adayı ve aileleri büyük sevinç yaşadı. Kura törenine katılamayanlar ise kura sonuçlarını MEB üzerinden elektronik ortamda öğrendi. Atamaların yapılmasıyla birlikte öğretmen atamasına ilişkin veriler de belli oldu. MEB tarafından sözlü ve KPSS taban puanlarına ilişkin tablo yayımlandı. 

Taban puanlara bakıldığı zaman em düşük puanlı atamanın Endüstriyel otomasyon bölümüne 59 KPSS ile yapıldığı görülmektedir. Endüstriyel otomasyon bölümünü 62 KPSS ile sivil havacılık ve 60 KPSS ile maden teknolojisi takip etmiştir. Bu alanlardan mezun olan öğrenci sayısının azlığı sebebiyle rakip olan çok fazla aday yoktur. 

En yüksek puanlı atama ise Gazetecilik bölümüne KPSS 90 ile yapılmıştır. Halkla ilişkiler ve organizasyon hizmetleri KPSS 88 ve Fransızca KPSS 87 ile almıştır. Radyo televizyon ile konaklama ve seyahat hizmetleri KPSS 86 ile almıştır. Eğlence hizmetleri ve sanat tarihi KPSS 85 ile alım yapmıştır. En yüksek puanlı alımlar bu puanlarla gerçekleşmiştir. 

En çok ataması yapılan bölümlerden olan İngilizce KPSS 66 ile kapatırken, ilköğretim matematik öğretmenliği en düşük KPSS 70 ile atanmıştır.  Okul öncesi öğretmenliği KPSS 76, sınıf öğretmenliği KPSS 72 ile alım yapmıştır. 
MEB tarafından öğretmen ataması taban puanlarının açıklanması öğretmenler için büyük önem arz etmektedir. Bir dahaki öğretmen ataması için hazırlanan, KPSS’ye hazırlanan öğretmenler için bu veriler en iyi ipucudur. Sınav hedeflerini bu verilere göre koyabilirler. Hangi puanlarla atanma ihtimalleri olduğunu hesaplayabilirler. 

127 Kadro Boş Kaldı
MEB, sözleşmeli 20 bin öğretmen atama kurası yapılmıştır. 20 bin kadro açılmış olsa da toplamda 19 bin 873 öğretmen ataması yapılmıştır. 127 kadro ise boş kalmıştır. Boş kalan kadrolar bir dahaki öğretmen ataması kontenjanlarına eklenecektir. Atanamayan adaylar büyük bir beklenti ile bir sonraki alımları bekliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)