Emekliler Ücretli Öğretmenlik Yaparsa Maaşlarında Kesinti

Ders ücreti karşılığında ücretli öğretmenlik görevi yapan emeklilerin aylıklarından kesinti yapılamaz.

EĞİTİM 03.08.2019, 22:05
Emekliler Ücretli Öğretmenlik Yaparsa Maaşlarında Kesinti

Emeklilerin Ücretli Öğretmen Olması
Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre öğretmen sayısı yetersizse resmi görevi bulunmayan emekliler haftada 30 saate kadar görevlendirilebilir. Bu hüküm kapsamında emekli olan öğretmenler ücretli öğretmenlik yapabilecektir. Ancak ücretli öğretmenlik yapmak isteyenlerin yükseköğretim mezunu olması şarttır. 

Emekli ücretli öğretmenler okul öncesi, ilköğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında görevlendirilebilecektir. Girdiği ders sayısına göre aylık alacaklardır. Aynı zamanda emekli aylığı almaya da devam ederler. Bu durumda emekli maaşından kesinti yapılabilir mi?

Emekli aylığı almakta olan kişiler kamu kurum ve kuruluşlarına açıktan atanamazlar. Sermayesinin yüzde 50’sinden fazlası kamuya ait olan kuruluşlarda görev yapamazlar. Diğer yandan emekli aylığı kesilmeden atanmaya izin verilen özel hükümler öncelikli olarak uygulanacaktır. 

Yaş haddini aşmamış olan kişiler her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders ücreti karşılığı ders görevi alabilirler. Üniversitelerde görev yapanlar için yaş haddi aranmayacaktır. Ücret karşılığında görev yapan emekliler de bu kapsama girmektedir. 

Ücrette Kesinti Yapılabilir Mi?
Anılan hükümler kapsamında emeklilerin ücretli öğretmenlik yapmasında herhangi bir yasal engel yoktur. MEB mevzuatı bu duruma izin vermektedir. SGK ilgili mevzuatında da emeklilerin çalışma şartları düzenlenmiştir. Özel düzenlemeler olmadıkça kamu kurumlarında ve kamu iştiraklerine atanamazlar. Ancak ücretli öğretmenlerin durumu bir atama hali değildir.

Ücretli öğretmenler eğitim kurumları ile yaptıkları sözleşme ile çalışırlar. Girdikleri ders sayısı karşılığında ücret alırlar. Emekli olanlar da bu şekilde çalışabilecektir. Emekli aylıklarından kesinti yapılması ise söz konusu değildir.

Emekliler daha önceki çalışmalarının karşılığı olarak emekli aylığına hak kazanır. Emekli aylığı bir kazanılmış haktır. Ücretli öğretmenlik ise yeni yapılan bir çalışmadır ve karşılığında alınan ücretten emekli olmaktan bağımsızdır.

Emeklilerin yaptıkları ek işlerden biri olarak görülebilir. Açıklanan bu nedenlerden ötürü emeliler ücretli öğretmenlik yapabilir. Bu çalışmalarının karşılığında aldıkları ücret nedeniyle emekli aylıklarından hiç bir kesinti yapılamaz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Berrin demir 2 yıl önce
16 yıldır bu işi yapıyorum sadece sağlığından oldum aldığım para yaptığım iş hiç alakasiz şartları tutan gitsin kurtarsin kendini