EKPSS Takvimi Ne Zaman Açıklanacak

2 yılda bir yapılan EKPSS sınavı 2020 yılında yapılacak. 2020 EKPSS takvimi ise henüz açıklanmadı. %40 Engel Raporu Gerekli adaylar takvimin açıklanmasını bekliyor.

EKPSS Takvimi Ne Zaman Açıklanacak

Engelli vatandaşlarımızın kamuda istihdam edilebilmeleri için EKPSS sınavı ile atamalar gerçekleştirilmektedir. EKPSS sınavı ise 2 yılda bir yapılıyor ve diğer 2 yıl boyunca atamalar yapılmaktadır. 2020 yılında yapılacak EKPSS sınavına ilişkin ise herhangi bir takvim açıklanmadı. Takvimin açıklanması ile birlikte sınava başvuruların ne zaman alınmaya başlayacağı ve sonuçların ne zaman açıklanacağı netlik kazanacak. 

EKPSS ile atamanın gerçekleştirilebilmesi için en az %40 oranında engelli raporunun bulunması gereklidir. Bu rapor ise ancak yetkili hastanelerin sağlık kurullarından alınabilir. EKPSS ile ne kadar kamu personeli atanacağı ise sınav sonrasında netlik kazanacaktır. Adaylar ise 2020 yılında daha fazla atama yapılmasını talep ediyorlar. Hali hazırda %3 kontenjanının tamamen doldurulması ve üzerine de çıkılması için alımların artırılması gerekiyor. Bazı kurumlarda %3 oranının altında engelli personel bulunduğu göz önünde bulundurulduğunda engelli personel alımlarının artırılması kanuni bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. 

%3 kontenjan sınırı sadece kamu sektöründe değil özel sektörde de bulunmaktadır. Belirli bir personel sayısının üzerinde istihdam sağlayan kurumların engelli personel istihdam etmeleri bir zorunluluktur. Bu konuda gerekli denetimler kamu kurumları tarafından yapılmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarının daha kolaylaştırılması için alınan bu terdbirlerin hassasiyetle yerine getirilmesi gereklidir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe
Ayşe - 5 ay Önce

Evet biz engellilerinde normal kpss gibi yerleştirme takvimi düzenli olsun yerleştirme takvimi bir an önce açıklanmalı son umudumuz ekpss

Yasemin ürgen
Yasemin ürgen - 5 ay Önce

Gecen yıl atamalarda atanamadık 2019 yılında ise henüz bir tercih acıklamasını yapılmadı lütfen artık beklemek istemiyoruz gereğinin yapılmasını istiyorum

Blk
Blk - 5 ay Önce

Gerekli denetimler kamu kurumları tarafından yapılıyor olsaydı bizler bugün işsiz kalmazdık Balıkesir deki işkur hala buna uymamak ta biliyorum ki çoğu şehirde de böyledir birilerinin buna el atması gerekiyor.Kamu ve Özel şirketlerin % 3 denetlenmesi gerekiyor.

Ercan seyhan
Ercan seyhan - 5 ay Önce

2016 ekps

Ercan seyhan
Ercan seyhan - 5 ay Önce

2016 ekps kuradayım hâlâ umudum var

Birisi
Birisi - 5 ay Önce

Madem alım yapılmayacaktı ne diye sınav yapıldı. İnsanlara ümit verdiniz şimdi hayal kırıklığı yaşıyorlar...

Semiha
Semiha - 4 ay Önce

Benim kızım 21 yasinda liseden mezunu cocuk gelişimi kpss siz ise girebilirmi

Adnan
Adnan - 4 ay Önce

Ekpss atamalar Allah rızası için yapılsın birileri haykırışı vicdanen hisseder yaşım 40 oldu çalısmak istiyorum