EKPSS ile Atanan Personel Yeniden Atama İsteyebilir mi

Ataması yapılan memurun KPSS ile yeniden atama için kurumundan muvafakat alması şartı EKPSS için nasıl uygulanır?

EĞİTİM 16.11.2019, 22:22
EKPSS ile Atanan Personel Yeniden Atama İsteyebilir mi

EKPSS ile Yeniden Atanma

2014 tarihli Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik ile EKPSS ile yapılan atamalar düzenlenmiştir. Bu yönetmeliklere göre EKPSS ile atanan ve halen memur olarak çalışan kişilerin hangi atamalar için başvuracağı düzenlenmiştir. Başka hizmet sınıfı kapsamındaki kadrolar ile bulundukları kadrodan farklı olmak şartıyla mezun oldukları eğitim programı nedeniyle sahip olan unvana ilişkin kadrolara atanmak isteyebilirler. Bunlar dışındaki kadrolara başvuramazlar, yerleştirilemezler, yerleşseler bile atamazları yapılamaz.

Açıklamak gerekirse EKPSS ile atanan ve halen memur olarak görev yapan kişilerin yeniden atama isteyebileceği sadece iki durum vardır. İlki başka hizmet sınıfındaki kadrolara atama isteğidir. Örneğin genel idare hizmetlerinde görev yapan memur, teknik hizmetler sınıfına atanmak için yeniden sınava girerek atanmak isteyebilir.

İkinci seçenek ise mezuniyeti sebebiyle sahip olduğu unvana uygun atama isteyebilir. Bunun için halen bu unvanda çalışmıyor olması gerekir. Örneğin bilgisayar teknisyeni olan kişi düz memur olarak görev yapıyorsa teknisyen-tekniker-mühendis gibi kadrolara atanmak için başvuru yapabilir.

Yukarıda açıkladığımız iki seçeneği hayata geçirme şansı olan kişiler yeniden sınava girebilir ve tekrar atanmak isteyebilir. Bu durumda ataması yapılan kurum, mevcut kurumdan muvafakat alarak yerleştirme yapacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)