Eğitimde Fırsat Eşitliği İçin Okullara Doğrudan Ödenek Verilmelidir

Okullardaki fiziki koşullar arasındaki farklılığın azaltılması için okullara doğrudan ödenek verilmelidir.

EĞİTİM 16.06.2019, 20:40
Eğitimde Fırsat Eşitliği İçin Okullara Doğrudan Ödenek Verilmelidir

Okullar Arasındaki Farklar Giderilsin
Okulların fiziki koşulları arasındaki farklılık, okullarda nitelik farklılığına sebep olmaktadır. Okullardaki laboratuvar, yabancı dil sınıfı, bilgisayar sınıfı gibi donanımlar maalesef ki eşit değildir. Pek çok okulda bu ihtiyaçlar karşılanamamaktadır. Okul yönetimleri bunu karşılamak için ödeneğe sahip değildir. 

Okullara yalnızca hizmetli, özel güvenlik, vergi ve sosyal faaliyetler, onarım, faturalar gibi giderlerin ödenmesi için ödenek verilmektedir. Bu ödenekler sadece zorunlu giderlerin karşılanması içindir. Okuldaki diğer masraflar ise okul aile birliğine yapılan bağışlarla karşılanır. Öğrenciler için yapılacak olan etkinlikler, kırtasiye masrafları gibi giderlere veliler destek olmaktadır. Hatta bazen okul yönetimleri bu giderleri karşılayamadıkları için velilerden bağış karşılığı kayıt almak zorunda kalabiliyordu. Okul yönetimlerinin bağış alması da bakanlık genelgesi ile yasaklanmıştır. Dolayısı ile okullarda bağış geliri de sona ermiştir. Bu şartlar altında okulu daha da geliştirmek mümkün değildir.

Okullara Ödenek Talebi
Okullardaki fiziki koşulların iyileştirilmesi, öğrenciler için gerekli olan ekipmanların sağlanması, eğitimde kalitenin arttırılması için okullara ödenek verilmelidir. Böylece öğrencilerin eğitimi için gerekli olan şartlar daha iyi şekilde hazırlanabilecektir. Okulun ihtiyaçları, öğrenci kapasitesi gibi kriterlere göre ödenek miktarları belirlenebilir. MEB tarafından tüm okullarla ilgilenmesi yerine, her okul kendi ihtiyaçlarına göre ekipman sağlayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)